Członkowie KRRiT nie staną przed TS

Sejm głosami posłów koalicji rządzącej a także TR, SLD i PSL przyjął stanowisko sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej o umorzeniu postępowania w tej sprawie.  Posłowie PiS i SP głosowali przeciwko.

ZOBACZ JAK GŁOSOWALI POSŁOWIE [KLIKNIJ]

Przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak oraz członkowie Rady: Krzysztof Luft, Witold Graboś i Sławomir Rogowski mieli odpowiedzieć za szereg zarzutów w związku z pierwszym postępowaniem koncesyjnym, w którym TV Trwam nie otrzymała koncesji na nadawanie cyfrowe na MUX-1.

Przed głosowaniem poseł Andrzej Duda zwrócił się do posła sprawozdawcy Roberta Kropiwnickiego z PO. „Czy zna pan treść art. 38 ust. 1 pkt. 4 ustawy o radiofonii i telewizji?”.

Przytoczę go na wszelki wypadek. „Koncesję cofa się, jeżeli nadawca pomimo wezwania przewodniczącego KRRiT nie rozpoczął rozpowszechniania programów w terminie ustalonym w koncesji”. W sprawie, nad którą dzisiaj dyskutujemy, czyli w kwestii pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej członków KRRiT – w tym przewodniczącego – bez wątpienia doszło do całkowitego złamania tego przepisu. A więc do naruszenia ustawy, jak również doszło do naruszenia art. 7 Konstytucji, który jasno mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. To jest kompetencja, której KRRiT nie wykonała, bo gdyby ją wykonała musiałaby odebrać koncesje satelitarne spółce Stavka i ATM – powiedział poseł Duda.

Z kolei poseł Arkadiusz Mularczyk, szef KP SP podkreślał, że kończy się sprawa bez precedensu. Przez półtora roku była ona rozpatrywana przez sejmową komisję.

KRRiT, organ powołany do stania na straży wolności słowa w naszym kraju, w sposób nielegalny nie wydała koncesji Fundacji Lux Veritatis, która prowadzi TV Trwam od 10 lat. Przyznał ją tymczasem spółkom, które powstały pod ten przetarg. Spółkom, które później domagały się rozłożenia na raty opłat koncesyjnych. Pan Dworak, szef Krajowej Rady tę opłatę rozłożył na 114 i 120 rat. Jest to sprawa bez precedensu. Organ, który ma dbać o wolność słowa, tę wolność ograniczył. Dzisiaj głosujemy nad tym, ażeby osoby, które sprzeniewierzyły się swojej przysiędze poniosły za to odpowiedzialność – zwrócił uwagę poseł Arkadiusz Mularczyk.

Poseł Andrzej Duda przypomniał, że w toku postępowania przesłuchiwani byli świadkowie. m.in. prezes spółki Stavka i Prezes Fundacji Lux Veritatis. Obaj świadkowie jednoznacznie stwierdzili, że nie zostali poinformowani o tym, że spółka Kino Polska S.A. ustąpiła z przyznanego jej miejsca na multipleksie a następnie miejsce to zostało przyznane spółce Lemon Records. Dowiedzieli się o tym dopiero z uchwały.

Poseł Robert Kropiwnicki z PO zarzucił posłowi, że robi prezentację dla TV Trwam podczas głosowania w Sejmie.

Komisja wyraźnie podjęła uchwałę o umorzeniu wniosku – 10:5. Proszę pamiętać, że była ta sprawa rozpatrywana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, umarzana wielokrotnie przez Prokuraturę a Państwo robicie prezentację dla TV Trwam. Tam przenieście swoje wystąpienia, a nie na mównicę sejmową – powiedział poseł Robert Kropiwnicki z PO.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl