Częstochowa dofinansuje naprotechnologię

Częstochowscy radni podjęli decyzję o finansowaniu naprotechnologii. Podczas zwyczajnej sesji Rady Miasta zaakceptowano projekt obywatelski pod nazwą „Leczenie niepłodności metodą Naprotechnologii”.

Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 10 radnych, 7 było przeciwnych, a 8 wstrzymało się od głosu. Z inicjatywą obywatelskiego projektu wyszli przedstawiciele organizacji pro-life, Rycerze Kolumba i miejscy radni. W myśl uchwały miasto ma dofinansowywać program leczenia niepłodności metodą naprotechnologii.

Zadowolenia z przyjęcia projektu nie krył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Podkreślił, że radni dostrzegli ludzi, którzy mają problemy z niepłodnością, a bardzo pragną mieć potomstwo.

Każde życie jest cudem. Obdarowanie życiem poprzez rodziny jest kolejnym darem Samego Boga dla nich. Skoro drugi człowiek może pomóc, widać że rozumiemy podwójny wymiar – z jednej strony działanie Boga, a z drugiej współpraca człowieka. Ta metoda poczęcia jest najbardziej zgodna z zamysłem natury, z postrzeganiem wzajemnej więzi miłości mężczyzny i niewiasty – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka dr inż. Antoni Zięba zauważa większą skuteczność naprotechnologii w odniesieniu do bardzo popularnej dzisiaj metody in vitro.

Są przypadki, że naprotechnologia jest kilkanaście razy tańsza od in vitro. Najważniejsze, że jest etyczna, nie narusza godności kobiety i godności dziecka. Nie naraża się poczętych istot ludzkich na straszliwą śmiertelność– zauważył dr inż. Antoni Zięba.

Prezes stowarzyszenia dodaje, że cała inicjatywa jest wielkim sukcesem mieszkańców Częstochowy, radnych oraz Rycerzy Kolumba.

Trzeba było zebrać wśród mieszkańców tysiąc podpisów. Rycerze Kolumba i oczywiście inne osoby zebrały 3 tys. Odbyło się głosowanie nad projektem obywatelskim. Wspaniały wynik, wygraliśmy. To wielki sukces, przełom. Gratuluję zarówno radnym, jak i Rycerzom Kolumba, którzy bardzo pomogli. Ufam, że przyjęta uchwała doprowadzi nie tylko do finansowania naprotechnologii, ale do zaprzestania refundacji in vitro – powiedział dr inż. Antoni Zięba.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że naprotechnologia nie zakłada przeprowadzenia drogich zabiegów, co pozwoli na skorzystanie z dofinansowania przez wszystkie grupy społeczne. W najbliższym czasie rozpoczną się prace nad technicznym rozwiązaniem kwestii finansowania leczenia niepłodności tą metodą.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl