Czerna: XX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej koło Krakowa odbyło się w sobotę XX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Uroczystość była połączona z 450-leciem powstania Zakonu Karmelitów Bosych oraz 30-leciem koronacji koronami papieskimi obrazu Maryi na „polskiej Górze Karmel”. Spotkaniu wszystkich noszących szkaplerz i pragnących go przyjąć przewodniczył  ks. bp Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy kielecki.

W wydarzeniu wzięli również udział:  przedstawiciele władz państwowych, m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i senator Zbigniew Cichoń, władze samorządowe różnych stopni i funkcji, prawosławny arcybiskup Ihor  Isiczenko z Ukrainy, kapłani z kilkunastu diecezji, współbracia karmelitów bosych pod kierunkiem prowincjała o. Tadeusza Florka OCD z Krakowa oraz kilka tys. wiernych z ponad 50 miejscowości Polski. Przybyły wszystkie zgromadzenia karmelitańskie, wspólnoty i grupy karmelitańskie, a przede wszystkim kilkadziesiąt wspólnot Bractwa Szkaplerznego, jak i szeroko rozumianej Rodziny Karmelitańskiej południowej Polski z kilkunastoma pocztami sztandarowymi.

Spotkanie miało charakter formacyjny z konferencją mariologa o. dra Pawła Urbańczyka OCD. Tematem wydarzenia były słowa „Żyć z Maryją w Duchu Świętym”, które nawiązują do obecnego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Ks. bp Kaleta w wygłoszonej homilii uwypuklił pragnienie Boga dążenia przez nas do świętości, tj. – jak przypomniał słowa papieża Franciszka z adhortacji „Gaudete et exsultate” – do walki duchowej  z diabłem, ze sobą i ze światem. W tej walce wielką pomocą jest Maryja. Jej powierzać trzeba także całą naszą Ojczyznę – podkreślał biskup pomocniczy kielecki.

Członkowie Bractwa Szkaplerznego ufundowali na 30-lecie koronacji obrazu Maryi różę -koronę dla Matki Bożej, tj. złocenie sprzętu liturgicznego i nabycie nowego, a także ornat i stułę z wizerunkiem Maryi Szkaplerznej.

Moderowanie całości spotkania prowadził o. Mariusz Wójtowicz OCD. Od strony muzycznej uroczystość upiększyły połączone chóry z Czernej i Tenczynka pod batutą Marii Sołek oraz solistka gospel Ewa Uryga.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzenia m.in. multimedialnego Muzeum Karmelitańskiego, sanktuarium czy dróżek dawnego karmelitańskich eremu. W Domu Pielgrzyma można było zobaczyć nowe multimedialne muzeum misyjne, otwarte i poświęcone 16 lipca przez ks. bpa Kazimierza Górnego z Rzeszowa oraz ufundować na kiermaszu misyjnym studia afrykańskim klerykom karmelitańskim z misyjnych państw Burundi i Rwandy poprzez nabycie rożnych pamiątek.

Tego samego dnia odbyły się też nabożeństwa nałożenia szkaplerza świętego tym, którzy jeszcze go nie przyjęli oraz nabożeństwo eucharystyczne z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych i Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Więcej nt. „szaty Maryi”, czyli szkaplerza karmelitańskiego można dowiedzieć się [tutaj]. http://www.szkaplerz.pl./

o. Włodzimierz Tochmański OCD/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl