Czechy: Rozpoczęły się wybory samorządowe do Senatu

O godz. 14 rozpoczęły się w piątek w Republice Czeskiej dwudniowe wybory samorządowe i wybory uzupełniające do Senatu, uznawane za sprawdzian dla centroprawicowego rządu premiera Petra Neczasa. Najnowsze sondaże dają przewagę opozycyjnej lewicy. 

O mandaty do rad miejskich, gminnych i dzielnicowych ubiega się 11,3 tys. przedstawicieli partii politycznych i niezależnych kandydatów, a także przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej na Zaolziu. Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest niemal 8,5 mln wyborców.

Czesi wybierają również jedną trzecią składu Senatu. Zgodnie z konstytucją senatorzy wybierani są na sześcioletnią kadencję, a co dwa lata jedna trzecia 81-osobowego składu jest odnawiana. W tym roku o mandaty 27 senatorów ubiega się 233 kandydatów. Druga tura wyborów odbędzie się w dniach 19 i 20 października w tych jednomandatowych okręgach, gdzie żaden z kandydatów nie otrzyma bezwzględnej większości głosów.

Wyborom towarzyszą spore emocje.

Dwudniowe głosowanie zakończy się w piątek o godzinie 22. W sobotę lokale wyborcze będą otwarte w godz. 8-14. Pierwszych nieoficjalnych wyników należy oczekiwać w sobotę wieczorem, oficjalnych – w niedzielę rano.

PAP

drukuj