Czechowicka wystawa pamiątek związanych z św. Andrzejem Bobolą

Wystawę „Bobolików”, czyli pamiątek związanych z kultem jezuity św. Andrzeja Boboli obejrzeć można w miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie). To jedyne miasto, które w herbie ma postać świętego – podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkaset obiektów, które pochodzą z tworzonej od kilkudziesięciu lat kolekcji czechowiczanina Jerzego Gizy. Są to m.in. obrazy, rysunki, rzeźby, wycinki z gazet, medale, odznaki, monety, karty pocztowe, reprodukcje i kopie prac artystycznych. Wszystkie poświęcone są św. Andrzejowi Boboli, jego życiu, męczeństwu oraz kultowi.

Zdaniem kolekcjonera, jednym z najcenniejszych przedmiotów jest niewielki portret św. Andrzeja Boboli w ramie ze złoceniami. Został wykonany w Rzymie w okresie kanonizacji. Kolekcjoner nabył go w Rawie Mazowieckiej. Na jego odwrocie znalazł zapis, z którego wynikało, że należał do ks. Wacława Zienkowskiego, proboszcza i dziekana rawskiego. Podczas II wojny działał on w Armii Krajowej, brał udział w tajnym nauczaniu, pomagał w ucieczce więźniów z obozu jenieckiego. Po aresztowaniu w 1940 r. został wywieziony do obozu w Sachsenhausen, gdzie został zamordowany przez Niemców.

Jerzy Giza podczas otwarcia powiedział, że zdobywanie kolejnych „Bobolików” to fascynujące zadanie.

„Cieszy mnie każdy przedmiot, który zdobywam. Szczególnie cenię sobie stare przedmioty, oryginały. To szperanie po giełdach i jarmarkach staroci, antykwariatach, dopytywanie, kontakty z ludźmi jest bardzo ciekawe. Podobnie jak odkrywanie historii, ukrywającej się za konkretnym przedmiotem” – wyjaśnił.

Wystawę można zwiedzać do 3 czerwca.

***

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 r. w Strachocinie koło Sanoka. W wieku 20 lat wstąpił do Jezuitów w Wilnie, gdzie odbył studia. Pracował, jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Po święceniach w 1622 r. jako misjonarz przemierzał tereny dzisiejszej Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym.

Uwieńczeniem jego życia była męczeńska śmierć za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 r. w Janowie Poleskim. Kozacy, którzy najpierw zdobyli Pińsk, a następnie schwytali i okrutnie męczyli kapłana, w końcu powiesili go na rynku miejskim za nogi głową w dół i dobili szablą. Papież Pius XI kanonizował go w Rzymie 17 kwietnia 1938 r.

Obecnie zachowane w całości relikwie św. Andrzeja spoczywają w sanktuarium pod jego wezwaniem w Warszawie na Mokotowie. Św. Andrzej Bobola od 1999 r. jest patronem Czechowic-Dziedzic. W 2002 r. został patronem Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl