Cyfryzacja i sprawa TV Trwam na komisji innowacyjności

Na dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii omawiane będą: proces cyfryzacji w Polsce i sprawa TV Trwam.

Podczas posiedzenia, które ma się rozpocząć o godz. 14:00 przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedstawią stan zaawansowania wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej.

Najwięcej pytań posłowie mają do przewodniczącego Krajowej Rady, jednak najprawdopodobniej nie pojawi się on na posiedzeniu. Komisja otrzymała list, w którym Jan Dworak upełnomocnił dwie osoby do reprezentowania KRRiT. Przewodniczący Rady uznał więc, że nie będzie się tłumaczył – mówi poseł Marek Suski, wiceprzewodniczący komisji.

– Pan przewodniczący KRRiT Jan Dworak wysłał zastępcę, który pewnie będzie mówił, że nie jest upoważniony do odpowiadania na pytania. Sprytny unik, chowanie głowy w piasek. To potwierdza tylko, że oni doskonale wiedzą, że sprawy nie są w porządku. Cóż, jednak mają władzę, mają większość i nie bardzo liczą się z tym, czy zasady przyzwoitości prawa są zachowane, czy też nie – powiedział poseł Marek Suski.

Na dzisiejszym posiedzeniu komisji innowacyjności posłowie chcą zapytać przewodniczącego KRRiT m.in. o to w jakich miejscowościach w Polsce po wyłączeniu sygnału analogowego odbiorcy nie będą mieli dostępu do programów telewizyjnych i jak KRRiT chce temu zapobiec.

– Takich miejscowości w skali kraju jest dużo. To dziesiątki miejscowości, więc te zapewnienia, że wszystko jest dobrze i że wszyscy będą mieli dostęp są nieprawdą. Oni będą się powoływać, że spełniają kryteria, bo 95 proc. ma dostęp. A te kilka procent – trudno – mają pecha. Tak państwo nie może działać. Chcielibyśmy zapytać jak z tymi podmiotami, które wpuszczono na multipleks, a później okazało się, że nie mają wystarczających funduszy. Im się rozkłada na raty, idzie się im na wszelkie ustępstwa, a w przypadku TV Trwam, która ma możliwości finansowe, ma program od dawna i jest oczekiwana przez miliony obywateli, tej stacji się nie wpuszcza – zaznaczył poseł Marek Suski.

Poseł Mieczysław Golba, przewodniczący komisji innowacyjności, powiedział, że czasu pozostało niewiele bowiem całkowite wyłącznie sygnału analogowego zaplanowano na lipiec.

– Wchodzimy na system cyfrowy. Dlatego podczas posiedzenia będziemy rozmawiać o tym, jak wdrażana jest w Polsce telewizja cyfrowa i jaki jest jej zasięg. (…) chcemy podsumować jaki jest stan na dzień dzisiejszy – czy zdążymy do końca czerwca uporać się z tymi wszystkimi badaniami, które założyła instytucja – powiedział poseł Mieczysław Golba.

Podczas posiedzenia posłowie będą również pytać o sprawę TV Trwam i nowego konkursu dotyczącego miejsc na multipleksie cyfrowym. W poprzednim konkursie KRRiT odmówiła katolickiemu nadawcy możliwości nadawania drogą cyfrową naziemną.

– Widzimy miliony zebranych podpisów. Tyle marszów odbyło się w Polsce. Uważam, że KRRiT weźmie to pod uwagę. Nie wolno być głuchym na te prośby. Nie zasłaniajmy się tym, że TV Trwam nie stać na to, że nie powinna otrzymać miejsca. Widzimy, że innym rozkładano na wiele rat. To jest niepoważne. Skoro mamy nowoczesną telewizję, skoro mamy cyfrową telewizję – TV Trwam zasługuje, żeby być na cyfrowym multipleksie. Wiadomo, że innowacje i nowe technologie postępują – dodaje poseł Mieczysław Golba.  

Tymczasem sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesłuchuje kolejne osoby ws. nieprawidłowości jakie miały miejsce przy pierwszym konkursie na multipleksie cyfrowym; także nieprzyznania koncesji dla TV Trwam. Przypomnijmy, posłowie PiS wnioskują w tej sprawie o postawienie przed Trybunałem Stanu czterech z pięciu członków KRRiT.

Dziś przed komisją będzie przesłuchiwany Stanisław Celmer, dyrektor Departamentu Reklamy Biura KRRiT. Wczoraj wyjaśnienia przed komisją składała Agnieszka Ogrodowczyk, dyrektor Departamentu Koncesyjnego Biura Krajowej Rady. Wcześniej w charakterze świadka zostali przesłuchani o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja i Lidia Kochanowicz, dyrektor  finansowa Fundacji Lux Veritatis.  Posiedzenia odbywają się za zamkniętymi drzwiami.

Każdego dnia mamy coraz większą wiedzę na temat przebiegu procesu koncesyjnego – mówi poseł Czesław Hoc, członek sejmowej Komisji Konstytucyjnej.

– Na podstawie tych przesłuchań coraz bardziej utwierdzamy się w bardzo profesjonalnym i fachowym przygotowaniu Fundacji Lux Veritatis do aplikacji na koncesję na cyfrowy multipleks. To jest wiedza nietajemna, wiedza dość dostępna, że Fundacja Lux Veritatis naprawdę była potencjalnie bardzo rzetelnie przygotowana do tej aplikacji na cyfrowy multipleks – to potwierdza się. Natomiast czym innym jest decyzja KRRiT, która też przedstawia swoje argumenty. My musimy to wszystko wyważyć i przeanalizować – powiedział poseł Czesław Hoc.

Powszechnie wiadomo, że wiele wątpliwości budzi brak kryteriów, jakimi kierowała się Krajowa Rada przyznając miejsce na cyfrowym multipleksie – przypomina poseł Czesław Hoc.

-Tak naprawdę nie było rzetelnych i wiarygodnych kryteriów, które oznaczałyby wiarygodność finansową. Ta wiarygodność finansowa była uznaniowa, nie było zamkniętego katalogu kryteriów, które decydowałyby o tym, że moglibyśmy tę czynność powtarzać. Ona po prostu mogła być w jakimś momencie uznaniowa. I to jest publicznie i dostępnie wiadomość, główny zarzut, że nie było też metodologii oceny tej wiarygodności finansowej – podkreślił poseł Czesław Hoc.

W obronie TV Trwam organizowane są marsze protestacyjne. Najbliższe odbędą się: w sobotę w Gorzycach Wielkich, 28 kwietnia w Hrubieszowie. 11 maja marsze przejdą ulicami Ostrowa Wielkopolskiego, Bydgoszczy i Wąbrzeźna. Do tej pory na świecie i w kraju odbyło się 150 takich marszów.

Trwa także akcja zbierania podpisów pod protestem do KRRiT. Do wczoraj  podliczono 2 mln 473 tyś. 340 podpisów.

 

Wypowiedź posła Mieczysława Golby:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl