Coraz więcej rolników z Podlasia rezygnuje z hodowli świń

Blisko 20 proc. rolników z wyznaczonej strefy w Podlaskiem nie spełnia wymogów bioasekuracji w związku z afrykańskim pomorem świń. Dla wielu rodzin oznacza to rezygnację ze źródła utrzymania. 

29 maja minął termin, do kiedy rolnicy mogli składać do powiatowych lekarzy weterynarii oświadczenia w sprawie niedostosowania gospodarstw do wymogów programu bioasekuracji. Rolnicy informują w nich, że nie wdrożyli wymaganych, określonych zabezpieczeń w hodowli, a to oznacza, że rezygnują z hodowli trzody.

Dokumenty te złożyło 274 rolników, czyli 18 proc. spośród gospodarstw objętych programem. W tych gospodarstwach hoduje się 5 tys. 824 sztuki trzody, co stanowi ok. 16 proc. wszystkich świń hodowanych w wyznaczonym obszarze – poinformowała w poniedziałek Dagmara Polkowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku. Inspekcja oceniła, że to stosunkowo niewiele.

Rządowy program bioasekuracji został skrytykowany przez rolników ze względu na niskie odszkodowania i rekompensaty, które nie wyrównują strat wynikających z tego programu.

Poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa również krytycznie ocenia rządowy plan, w którym – jak stwierdza poseł – zabrakło wielu istotnych rzeczy.

– Przyjęte rozwiązania i brak rekompensat oraz aktywnej działalności rządu prowadzą do tego, że na tym obszarze części województwa podlaskiego, hodowla i chów zwierząt, czyli wieprzowiny, będzie albo zahamowana albo może dojść do tego, że nie będzie tego typu produkcji. Brak jest tutaj konkretnego planu działania rządu, co do tego, co mają robić rolnicy w tej sytuacji, która powstała, bo nie jest sztuką wycofać się z produkcji, ale dalej trzeba coś produkować i z czegoś żyć. Tutaj rząd nie wskazuje żadnych propozycji – stwierdza poseł Krzysztof Jurgiel.    

Województwo podlaskie to dotychczas jedyny region w Polsce, gdzie występuje ASF. Wirusa wykryto u 106 dzików, były też trzy ogniska tego wirusa u 11 sztuk świń. W związku z tym od 39 kwietnia obowiązuje program bioasekuracji. Nakazuje on rolnikom z danych terenów województwa podlaskiego odpowiednie dostosowanie i zabezpieczenie gospodarstwa przed wirusem ASF.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl