Coraz więcej oszczerczych wypowiedzi na temat Polaków

Mnożą się oczerniające Polaków wypowiedzi dotyczące II wojny światowej i okresu tuż po niej. Ostatnio w Radiu Olsztyn w audycji dla mniejszości niemieckiej, po raz kolejny pojawiły się „polskie obozy koncentracyjne”. W Stanach Zjednoczonych dostępna jest gra, w której używa się określenia „nazistowska Polska”.

Dopiero co szef FBI James Comey żałował za postawienie Polski na równi z Niemcami w kontekście Holokaustu, a już na jaw wychodzą kolejne tego typu kłamliwe sformułowania. Do oczerniania Polaków doszło w minioną niedzielę na antenie Radia Olsztyn w audycji dla mniejszości niemieckiej.

– Był emitowany wywiad z Pawłem Siegerem, w którym wielokrotnie powtarzał sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”. Miało to dotyczyć sytuacji, jaka dotyczyła po II w. ś. ludności niemieckiej. która została po przejęciu terenów przez Armię Czerwoną – wyjaśnia Jerzy Szmit, poseł PiS.

Władze Radia Olsztyn zdecydowały o całkowitym zdjęciu z anteny audycji dla mniejszości niemieckiej. Wydały również oświadczenie:

„(…) Zarząd Radia Olsztyn oświadcza, że rozgłośnia odcina się od treści zawartych w powyższej rozmowie, uznając ją za manipulację faktami i stanowczo protestuje przeciwko takiej formie pokazywania historii. (…) w kontrowersyjnej i jednostronnej rozmowie zabrakło dziennikarskiej rzetelności autora, który nie powinien dopuścić do bezkrytycznego prezentowania poglądów Pawła Siegera.”

Kilka dni temu poznaliśmy również treść wypowiedzi Sergio Romano, byłego ambasadora Włoch w Moskwie, dziś publicysty. Twierdzi on, że za wybuch II wojny światowej mogła być odpowiedzialna Polska.

„Nie doszłoby prawdopodobnie do paktu Ribbentrop-Mołotow (a może również do II wojny światowej), gdyby Polacy nie wierzyli tak mocno w swoją zdolność przeciwstawienia się wojsku niemieckiemu” – mówił Włoch.

Termin pojawiania się obraźliwych i zakłamujących prawdziwą historię „wrzutek” nie jest przypadkowy.

– Pojawiają się, i to kiedy – za niespełna 2 tyg. będziemy obchodzić 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Czy to jest przypadek, że w tym czasie pojawiają się takie wypowiedzi? – zauważa Zbigniew Babalski z PiS.

Na tym nie koniec. Największa polskojęzyczna gazeta w Stanach Zjednoczonych „Nowy Dziennik” wytropiła sprawę gry dla dzieci firmy „Mattel”. Polega na łączeniu kart w pary. Na jednej z nich czytamy, że:

 „Lista Schindlera” to film z 1993 roku w reżyserii Stevena Spielberga, który opowiada „prawdziwą historię katolickiego przedsiębiorcy, który uratował 1 tys. Żydów z nazistowskiej Polski.”

Gra sprzedała się już w trzech milionach egzemplarzy – nie tylko na rynku amerykańskim. Skala rażenia jest ogromna.

– Ponieważ to dotyczy kontaktów biznesowych, może powinniśmy wytoczyć sprawę sądową i zażądać wycofania tej gry i być może odszkodowania – ocenia Tadeusz Iwiński z SLD

Strona polska już zażądała wycofania gry ze sprzedaży, a szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna nie ukrywa, że rozważany jest również pozew do sądu. Kwestiom oczerniania Polski i Polaków poświęcony był również akapit we wczorajszym wystąpieniu:

– Nie będziemy bierni w przypadku prób fałszowania historii, ignorancji czy przypisywania nam win, których nie popełniliśmy – mówił Schetyna.

Reagować trzeba. W ubiegłym roku polskie MSZ w obliczu kłamstw interweniowało ok. 150 razy.

– Nie możemy tego przyjmować tylko w kategoriach ignorancji, braku rozeznania w historii II wojny światowej – podkreśla prof. Jan Żaryn z IPN.

Tym bardziej, że jak pokazuje historia takie szeroko zakrojone antypolskie akcje miały już wielokrotnie miejsce w przeszłości.

TV Trwam News / RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl