Coraz więcej bakterii jest odpornych na antybiotyki

Bakterie oporne na antybiotyki już za 10 lat mogą spowodować ponad 1 mln zgonów rocznie – alarmują eksperci z Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych. Ostrzegają też, że do 2050 r. liczba ta może wzrosnąć do 10 mln.

Eksperci apelują o racjonalne korzystanie z dostępnych już antybiotyków oraz o edukowanie społeczeństwa i lekarzy w zakresie użytkowania medykamentów.

Lekarz i Senator Waldemar Kraska, podkreśla, że nierozważne spożywanie antybiotyków może mieć daleko idące negatywne skutki

– Szczepy bakteryjne mutują się i działają osłabiająco na nasz organizm, szczególnie w okresie wiosennym i zimowym. Wówczas jest zdecydowanie więcej zwykłych przeziębień, wtedy stosuje się znacznie więcej antybiotyków – wielokrotnie niepotrzebnie. Oczywiście powstają nowe generacje antybiotyków, które działają na nowo powstałe bakterie, ale wyprodukowanie nowego antybiotyku odbywa się zdecydowanie wolniej niż mutacja tej bakterii – wyjaśnia Waldemar Kraska.

Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że zaledwie ¼ krajów świata posiada narodowy plan walki z opornością na antybiotyki. W Polsce Narodowy Program Ochrony Antybiotyków koordynuje Narodowy Instytut Leków.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl