COP24: Sekretarz generalny ONZ, prezydenci Bułgarii i Szwajcarii – już w Polsce

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, prezydenci: Bułgarii: Rumen Radew czy Konfederacji Szwajcarskiej Alain Berset są już w Polsce. W poniedziałek w Katowicach wezmą udział w oficjalnej inauguracji Szczytu Klimatycznego COP24. Na Śląsku jest już także prezydent Andrzej Duda.

W niedzielne popołudnie przybywających na szczyt gości na lotnisku w Pyrzowicach witał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jako jeden z pierwszych około południa wylądował samolot z Andrzejem Dudą.

„Życzyłem prezydentowi dobrego Szczytu Klimatycznego oraz efektywnych rozmów” – relacjonował po przywitaniu Jarosław Wieczorek.

Na lotnisku w Pyrzowicach wylądowali także m.in. premier Namibii Saara Kuugongelwa i przedstawiciele rządu Rumunii. Po południu wojewoda powitał na płycie lotniska prezydenta Bułgarii Rumena Radowa, który na COP24 przyleciał z żoną Desisławą. Około 17.00 przybył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, a godzinę później prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Alain Berset.

„To dla mnie ogromny zaszczyt witać tak znamienite głowy państw na naszej śląskiej ziemi” – podkreślił wojewoda, wskazując, że przywitanie na płycie lotniska to czas jedynie na krótką, kurtuazyjną wymianę zdań.

„Życzyłem dobrej wizyty w naszym kraju, zwłaszcza w Katowicach, gdzie przez kilka najbliższych dni przedstawiciele wielu państw będą pracować nad decyzjami, które będą mieć wpływ na klimat całego świata” – powiedział Wieczorek.

Przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach zarządca lotniska Katowice oddał do użytku nowe stanowiska postojowe samolotów. Ułatwia to obsługę większej liczby operacji lotniczych związanych z COP24.

Późnym popołudniem – jak informował wcześniej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski – prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotkali się w prezydenckiej rezydencji na Zamku w Wiśle na nieformalnych rozmowach dotyczących polityki klimatycznej i międzynarodowej.

Oficjalna inauguracja COP24 z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, sekretarza generalnego ONZ oraz delegacji z całego świata odbędzie się w poniedziałek przed południem w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Szczytowi towarzyszą liczne spotkania bilateralne. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, w poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotka się w Katowicach m.in. z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej księdzem kardynałem Pietro Parolinem, prezydentem Szwajcarii Alainem Bersetem, prezydentem Nigerii Muhammadu Buharim, prezydentem Czarnogóry Milo Djukanoviciem, premierem Fidżi Josaią Voreqe Bainimaramą, prezydentem Macedonii Gjorgem Ivanovem.

We wtorek prezydent ma spotkać się z byłym gubernatorem Kalifornii Arnoldem Schwarzeneggerem, prezydentem Nepalu Bidhya Devi Bhandari, z wielkim księciem Luksemburga Henrykiem, a także z prezesem Solar Impulse Foundation Bertrandem Piccardem.

Konferencja w Katowicach potrwa blisko dwa tygodnie – do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta mapa drogowa realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

W niedzielę wiceminister środowiska Michał Kurtyka w imieniu Polski przejął przewodnictwo, prezydenturę nad szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach. Podkreślił, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni strony muszą pokazać elastyczność i kreatywność, by wypracować ustalenia szczytu.

Michał Kurtyka przejął prezydencję przewodnictwo nad szczytem od premiera Fidżi, prezydenta COP23 Franka Bainimaramy podczas pierwszej plenarnej sesji konferencji klimatycznej w stolicy Górnego Śląska. Polska będzie przewodniczyć negocjacjom klimatycznym do pierwszego dnia kolejnego szczytu klimatycznego COP25 w 2019 r.

Konferencja COP24 – 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl