COP24: Premier M. Morawiecki od poniedziałku na szczycie klimatycznym w Katowicach

Udział w uroczystości podpisania paktu dotyczącego elektromobilności, a także spotkania m.in. z premierami Hiszpanii i Holandii – to niektóre z aktywności premiera Mateusza Morawieckiego, który od poniedziałek będzie uczestniczył w szczycie COP24 w Katowicach.

Oficjalne rozpoczęcie szczytu COP24 nastąpi w poniedziałek, natomiast już w niedzielę wiceminister środowiska Michał Kurtyka w imieniu Polski przejął przewodnictwo nad szczytem.

Jak poinformowała PAP rzecznik rządu Joanna Kopcińska premier będzie przebywał w stolicy Górnego Śląska w poniedziałek i wtorek.

„Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem, zainauguruje panel zatytułowany Global Climate Action” – powiedziała Joanna Kopcińska.

Rzecznik rządu poinformowała, że premier weźmie także udział w uroczystości podpisania międzynarodowego paktu dot. elektromobilności.

Partnerstwo na rzecz działań w kierunku rozwoju elektromobilności i zeroemisyjnego transportu (Driving Change Together – Katowice Partnership for Electromobility.). To wspólna inicjatywa Polski i Wielkiej Brytanii, która ma za zadanie łączyć państwa, regiony, miasta i organizacje pozarządowe w działaniach na rzecz elektromobilności.

Joanna Kopcińska podkreśliła, że szczyt COP 24 będzie również okazją do spotkań szefa rządu z liderami państw, które wezmą w nim udział.

„Szef polskiego rządu spotka się m.in. z premierami: Holandii – Markiem Rutte i Hiszpanii – Pedro Sanchezem” – poinformowała rzecznik rządu.

„Z premierami Hiszpanii i Holandii tematami rozmów będą wzajemne relacje, bieżąca agenda europejska, w tym bezpieczeństwo kontynentu” – dodała.

Rzecznik rządu poinformowała ponadto, że premier spotka się także z prezydentem Nigerii Muhammadem Buharim. Rozmowy z prezydentem Nigerii – jak dodała Kopcińska – „zdominuje tematyka obustronnej współpracy gospodarczej”.

Konferencja w Katowicach potrwa blisko dwa tygodnie do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

W 2015 roku w stolicy Francji państwa zobowiązały się, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza – a w razie możliwości jedynie 1,5 stopnia Celsjusza – powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej. Porozumienie nie mówi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla i wykorzystaniu go np. do poprawy jakości gleb, lasów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl