Co z gazem łupkowym?

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Środowiska  opowiedziała się  za poszukiwaniem gazu łupkowego bez pełnej oceny środowiskowej.

Tym samym poparła nowelę dyrektywy w tej sprawie w formie uzgodnionej w grudniu z krajami Unii Europejskiej. W dokumencie nie ma obowiązku przeprowadzania pełnej oceny projektów gazu łupkowego już na etapie poszukiwań.

Przepis, który mógłby zmniejszyć opłacalność poszukiwań gazu z łupków, został zdecydowanie odrzucony w ubiegłym roku przez Polskę, Węgry, Czechy, Słowację, Rumunię oraz Wielka Brytania.

Poprawione przepisy będą wymagały uwzględnienia w dokonywanych ocenach nowych czynników, tj. ich wpływ na bioróżnorodność i zmiany klimatu. Cały Parlament Europejski będzie głosował nowelizację na sesji planarnej w marcu.

Decyzja komisji powinna przyspieszyć prace na rzecz wydobycia gazu łupkowego w Polsce, co było niemożliwe przez opieszałość rządu Donalda Tuska, mówi europoseł Tomasz Poręba.

– Rząd Donalda Tuska zwyczajnie zmarnował ostatnie lata, jeżeli chodzi o  gaz łupkowy. Wiele firm zagranicznych, które chciały wydobywać gaz łupkowy w Polsce, robić odwierty, opuściło nasz kraj. Nie widziały w polskiej administracji rządowej, w polskim rządzie partnera i sprzymierzeńca. Kwestie olbrzymich opóźnień obciążają rząd. Mam nadzieję, że decyzja komisji środowiska Parlamentu Europejskiego przyczyni się do zmiany tej polityki. Rząd ma na sumieniu wiele zaniedbań, a ich konsekwencją jest to, że jak dotąd perspektywy dla gazu łupkowego w Polsce wciąż są bardzo mgliste – powiedział europoseł Tomasz Poręba.

Obowiązek przeprowadzania pełnej oceny oddziaływania na środowisko projektów poszukiwania gazu łupkowego z użyciem szczelinowania hydraulicznego wprowadził do projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Zapis upadł w negocjacjach z krajami Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl