Co z bezpieczeństwem energetycznym w Unii Europejskiej?

W Brukseli odbyła się polsko-niemiecka konferencja o bezpieczeństwie energetycznym. Organizatorami spotkania byli europosłowie: Konrad Szymański (EKR, Polska), Herbert Reul (EPL, Niemcy) oraz Central Europe Energy Partners (CEEP), organizacja zrzeszająca firmy z sektora paliwowo-energetycznego z siedzibą w Brukseli.

W Parlamencie Europejskim dyskutowano na temat obecnych wyzwań dla bezpieczeństwa polityki energetycznej w Europie Środkowej. Zwiększenie konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej, obniżenie cen energii oraz bezpieczeństwo dostaw to tylko niektóre z kwestii podnoszonych w Brukseli.

W ubiegłym miesiącu Rada Europejska opowiedziała się za pilnym utworzeniem efektywnego i wzajemnie powiązanego wewnętrznego rynku energii oraz ułatwieniem niezbędnych inwestycji w energetykę.

– Głos Europy Środkowej z jej specyficznymi problemami – słabą dywersyfikacją dostaw, wysokimi cenami, wysokim udziałem węgla – jest wciąż zbyt słabo słyszany w UE – podkreślał podczas konferencji europoseł Konrad Szymański.
– W przypadku źródeł odnawialnych w Unii Europejskiej mamy do czynienia z pewną polityczną preferencją, która już dzisiaj skutkuje podwyższaniem cen energii, ponieważ polityki, które wpychają źródła odnawialne do systemu przesyłu energii elektrycznej są po prostu drogie. To jest poważny temat i należy się nad nim zastanowić, ponieważ ochrona środowiska jest ważnym czynnikiem i warto byłoby korzystać na dłuższą metę ze źródeł, które są odnawialne, ale zawsze pozostaje pytanie o cenę – mówił europoseł Szymański.

Przypomnieć należy, że w Unii Europejskiej nadal prowadzone będą prace nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz gazu łupkowego. Choć Rada Europejska w konkluzjach z ubiegłego szczytu (dokument z 22 maja) nie wspomniała wprost o gazie łupkowym, to w Parlamencie Europejskim omówiono temat opłacalności jego eksploatacji.

– Nie można mówić tylko „nie” dla gazu łupkowego.  Mamy problem z zapewnieniem wystarczającej ilości energii i odpowiednich cen i dlatego istotne jest przyjrzenie się realnym możliwościom wykorzystania gazu łupkowego. Z punktu widzenia przyszłości nie można negować tego źródła  –  powiedział niemiecki eurodeputowany Herbert Reul.

Zróżnicowanie gospodarek poszczególnych krajów Unii widać praktycznie podczas każdej analizy gospodarki europejskiej. Były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Günter Verheugen zwraca uwagę na korzyści płynące z wzajemnej współpracy europejskich krajów.

– Przesłaniem tej konferencji jest szerzej zakrojona i bardziej zrównoważona polityka energetyczna uwzględniająca istniejące w tym zakresie w Europie różnice. Europejska polityka energetyczna tworzy bariery dla niektórych gałęzi przemysłu, a także krajów UE. Moim zdaniem nieprzypadkowo to nowe kraje członkowskie znajdują się w gorszej sytuacji. Ważne, by nowe kraje rozumiały, że mają wspólne interesy, ponieważ nadal przechodzą przez proces transformacji gospodarczych i nadrabiania zaległości. Mają wspólne interesy i powinny wspólnie ich bronić – mówił Verheugen.

„Polityka energetyczna Unii Europejskiej musi zapewniać bezpieczeństwo dostaw energii do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw po niewygórowanych i konkurencyjnych cenach i kosztach” – takie stanowisko przyjęła ostatnio Rada Europejska. Pytanie tylko, jak ten postulat ma się do realizacji założeń pakietu energetyczno-klimatycznego w Unii?

red. Dawid Nahajowski, Bruksela/ RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl