Co dalej z referendum w sprawie lasów?

Politycy PiS-u w liście otwartym skierowanym do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego domagają się wprowadzenia pod obrady wniosku o referendum w sprawie lasów i polskiej ziemi.

W maju ubiegłego roku został złożony obywatelski projekt ustawy w sprawie lasów. Radosław Sikorski dotychczas nie zareagował na żaden z tych dokumentów. Do tej pory uniemożliwia rozpoczęcie prac posłom nad projektem.

Poseł  i prof. Jan Szyszko, były minister środowiska powiedział, że marszałek albo nie zna regulaminu Sejmu w tym zakresie, albo celowo nie pozwala na zajęcie się sprawą.

Społeczeństwo żąda jednego, aby, utrzymać ten unikatowy model funkcjonowania polskiego sprawstwa leśnego –  Lasy Państwowe – jaki był zawarty w konstytucji do czasów zmian zaistniałych w marcu (a dokładnie w styczniu po zatwierdzeniu przez pana prezydenta w marcu ubiegłego roku). To działalność celowa na rzecz szkody, na rzecz niszczenia interesów Polski. To działalność na rzecz tych, którzy chcą się uwłaszczyć na polskiej ziemi leśnej i rolnej po 1 maja 2016 roku – podkreślił były minister środowiska.

Poseł Dariusz Bąk zwrócił uwagę, że w ciągu jednego roku koalicja PO-PSL wprowadziła już trzy zmiany w ustawie o lasach.

W pytaniach referendalnych jest wyraźnie powiedziane czy jesteś za pozostawieniem dotychczasowego funkcjonowania państwowego gospodarstwa leśnego- Lasy Państwowe, w oparciu o ustawę z 1991 roku, która zabezpiecza cele narodowe? To w tym czasie rząd koalicji PO- PSL- wprowadza trzy zmiany. Najpierw nałożono haracz, następnie nałożono dodatkową ochronę lasów ochronnych zwiększoną o 50%, a teraz uderzono w system organizacyjno-prawny. Wprowadzono do ustawy o lasach dwa rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, w którym mówi się o sprowadzaniu drewna spoza UE, a także o prowadzaniu do obrotu drewna i produktów z drewna. Lasy Państwowe nie importują drewna, nie skupują drewna, więc, o co chodzi rządowi – zadaje pytania poseł Dariusz Bąk.

Według znowelizowanej w styczniu 2014 ustawy – Lasy Państwowe w zeszłym i obecnym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł.

Od 2016 r. Lasy Państwowe natomiast rocznie będą przekazywać do państwowej kasy dwa proc. wartości sprzedanego drewna.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl