Ciała zamordowanych posypywano wapnem i deptano

Ciała zamordowanych posypywano wapnem i deptano, aby mieściły się do zbiorowych grobów w Kwaterze „Ł” – stwierdził prof. Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje z IPN pracami ekshumacyjnymi.

Pod aleją oddzielającą miejsce zbrodni od współczesnych nagrobków odkryto szczątki kilku mężczyzn, których kości były posypane wapnem – a ciała ubijano butami – wynika z badań prowadzonych podczas prac ekshumacyjnych.

– Mogę potwierdzić, że w kilku przypadkach jesteśmy pewni, że do niektórych dołów, na niektóre ciała wsypywano wapno. To wapno miało doprowadzić do szybszego rozkładu ciał. W ciągu drugiego etapu, w kilku przypadkach odnaleźliśmy 2 medaliki. Jeden przypadek był szczególnie wyjątkowy, bowiem medalik był przyrośnięty do żuchwy człowieka. Wyglądało to tak, jakby ktoś, kogo szczątki udało się odnaleźć, miał ten medalik w ustach – powiedział profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Wiele ofiar grzebano razem w za wąskich grobach, ciała często się w nich nie mieściły. W kilku przypadkach zwłoki ubijano nogami, by zmieściły się w dole.

Gdy odkrywamy coraz to nowe szczątki, widzimy niewyobrażalny rozmiar i okrucieństwo dokonanych mordów – dodaje prof. Szwagrzyk.

– Udało nam się odnaleźć i wydobyć szczątki kolejnych 66 straconych w więzieniu na Mokotowie w latach 1948-56. Są to szczątki tych, których musimy dołączyć do tych stu kilkunastu, których udało się odnaleźć latem tamtego roku. Powoli zbliżamy się do liczby 200. Bardzo się cieszę, że dzisiaj mamy taką wyjątkową możliwość prowadzenia tych prac. Dziś rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego – tą wyjątkową postać w naszej historii staramy się uhonorować naszą pracą. Pracujemy dzisiaj także wierząc w to, że może akurat będziemy mieli to szczęście, żeby szczątki rotmistrza odnaleźć – akcentował prof. Szwagrzyk.

Hołd w 65. rocznicę śmierci rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, dobrowolnemu więźniowi i twórcy obozowego ruchu oporu, oddali pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w którym mieścił się niemiecki obóz koncentracyjny.

Przed Ścianą Straceń złożyli wieniec z białych i czerwonych kwiatów

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl