CBŚP zlikwidowało laboratoria produkujące amfetaminę i metamfetaminę

Dwa laboratoria, w których wytwarzano narkotyki – metamfetaminę w Katowicach oraz amfetaminę na Mazowszu – zlikwidowało CBŚP, współpracując z funkcjonariuszami z Ostrawy. Laboratorium w Katowicach prowadzili obywatele Czech, produkowane tam narkotyki trafiały do ich kraju.

Jak podała we wtorek Komenda Główna Policji, podczas działań w obu miejscach zatrzymano łącznie 7 osób i zabezpieczono narzędzia oraz środki chemiczne służące do produkcji nielegalnych substancji.

„Dzięki współpracy policjantów z Zarządu w Katowicach CBŚP i funkcjonariuszy policji z Ostrawy w Czechach rozbito zorganizowaną grupę przestępczą. Działania przeprowadzono w Katowicach, gdzie zatrzymano 5 obywateli Czech. W garażu budynku wynajmowanego przez nich zabezpieczono i zlikwidowano kompletną linię produkcyjną metamfetaminy, m.in. naczynia i narzędzia służące do przeprowadzania syntezy. Policjanci weszli do obiektu w momencie produkcji” – podała policja.

Jak opisuje KGP, w Katowicach funkcjonariusze zabezpieczyli 4,5 tys. sztuk tabletek z zawartością pseudoefedryny, 2,5 tys. sztuk opakowań po tych tabletkach, substancje chemiczne w postaci ok. pół litra pochodnej syntezy metamfetaminy, „czerwonego fosforu” i inne środki. Z wstępnych badań wynika, że z tej ilości substancji można wyprodukować co najmniej 300 gramów metamfetaminy. Podczas przeszukania wynajmowanego przez zatrzymanych domu oraz posiadanych przez nich samochodów policjanci zabezpieczyli też gotową już metamfetaminę.

Śledczy ustalili, że wyprodukowany w Katowicach towar trafiał do Czech. Policjanci ustalają m.in. kto był zamieszany w przestępczy proceder, ile środków odurzających mogło być wyprodukowanych w zlikwidowanym laboratorium oraz od kiedy ono działało.

W Prokuraturze Rejonowej Katowice-Zachód trzem zatrzymanym przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadania i produkcji substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy. Decyzją sądu dwie osoby zostały aresztowane na trzy miesiące. Śledztwo jest w początkowej fazie i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Kolejne laboratorium zlikwidowali policjanci CBŚP z Gdańska. Funkcjonariusze w ramach śledztwa prowadzonego przez wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku podczas akcji w powiecie piaseczyńskim (woj. mazowieckie) zatrzymali dwóch mężczyzn.

Na prywatnej posesji, w pomieszczeniach gospodarczych znajdowały się urządzenia służące do produkcji narkotyków, m.in. aparatura laboratoryjna (rozdzielacze, kolby, mieszadło, chłodnice). Tam też znajdował się magazyn, w którym odkryto substancje chemiczne – aż 4,5 tony różnego rodzaju środków wykorzystywanych w procesie wytwarzania narkotyków. Substancje chemiczne będą poddane dokładnej analizie.

„Z ustaleń policjantów wynika także, że zatrzymane osoby mogą mieć związek z wytwarzaniem urządzeń wykorzystywanych podczas produkcji niedozwolonych substancji. Podczas czynności zabezpieczono łącznie 13 kotłów ciśnieniowych (tzw. >>reaktorów<<) oraz 44 stalowe chłodnice. Takie urządzenia mogłyby być wykorzystane w laboratoriach narkotyków syntetycznych tworząc aż 13 linii produkcyjnych” – zaznaczyła KGP.

Prokurator postawił obu zatrzymanym na Mazowszu mężczyznom zarzuty posiadania i przerabiania przyrządów służących do produkcji środków psychotropowych oraz zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją substancji psychotropowych.

„To śledztwo również ma charakter rozwojowy, pomimo że jest to już kolejna realizacja w sprawie, w której łącznie 8 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupy przestępczej, z czego 6 zostało tymczasowo aresztowanych. W toku prowadzonego śledztwa funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar majątek o wartości ponad 700 tys. zł” – podała policja.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl