fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało siedmiu pracowników naukowych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie

Funkcjonariusze białostockiej delegatury CBA zatrzymali siedmiu pracowników naukowych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ma to związek ze śledztwem dot. wyłudzenia pieniędzy, poświadczenia nieprawdy i fałszowania umów na szkodę podatku WAT.

Wcześniej w tej sprawie zatrzymano 16 innych osób, a lista zatrzymanych nie jest jeszcze zamknięta. O szczegółach mówi Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Funkcjonariusze delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali grupę czołowych naukowców, profesorów i doktorów z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Sprawa dotyczy zarzutów wyłudzania pieniędzy na szkodę WAT w latach 2014-2015 poprzez m.in. pozorne umowy. Agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania oraz pomieszczenia użytkowane przez podejrzanych w siedzibie WAT w Warszawie, zabezpieczając nośniki danych i kolejną dokumentację. Ta sprawa nie jest jeszcze zamknięta. Śledczy cały czas pracują nad zabezpieczoną dokumentacją i zgromadzonymi dokumentami. Lista zatrzymanych nie jest jeszcze zamknięta – informuje Piotr Kaczorek.

Z informacji medialnych wynika, że wśród siedmiu zatrzymanych są obecni m.in. prorektor ds. naukowych uczelni i prorektor ds. kształcenia.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od jesieni 2015 r. w Białymstoku przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Do wyłudzenia pieniędzy na szkodę WAT miało dochodzić w 2014 i 2015 r. Podejrzani mieli sobie wzajemnie udzielać płatnych zleceń, które nie zostały wykonane, ale dodatkowe pieniądze za nie były wypłacane. Umowy miały łącznie opiewać na kwoty od 15 do 141 tys. zł.

RIRM

drukuj