fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało pięć osób, m.in. szefową fundacji działającej na Karaibach

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w czwartek w prowadzonym od blisko dwóch lat śledztwie pięć osób, m.in. szefową polskiej fundacji działającej na Karaibach. Według nieoficjalnych ustaleń PAP chodzi o Katarzynę I., szefową fundacji „Moja Dominikana”.

„Agenci CBA z delegatury w Lublinie zatrzymali założycielkę i prezes polskiej fundacji działającej na Karaibach, biznesmena, prezes spółki księgowej i dwie inne osoby. Do zatrzymań doszło w prowadzonej od dwu lat przez CBA sprawie” – powiedział PAP Piotr Kaczorek z CBA.

Jak dodał osoby te usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie nadzorującej śledztwo w tej sprawie.

„Nasze wielowątkowe śledztwo dotyczy m.in., tzw. prania pieniędzy na kwotę kilku milionów zł, które miały przechodzić m.in. przez konta fundacji zatrzymanej w czwartek pani prezes” – wyjaśnił PAP Piotr Kaczorek.

Zaznaczył, że były to m.in. pieniądze z niezasadnych wypłat dla zatrzymanego biznesmena.

W innym wątku śledztwa prezes fundacji podejrzewana jest o powoływanie się na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

„Zatrzymana pani prezes miała podjąć się – w zamian za pieniądze dla fundacji – uzyskania polskiej wizy dla kilku obywateli jednego z państw z Bliskiego Wschodu” – mówił.

Fundacja miała też wystawiać puste faktury VAT na rzecz zatrzymanego biznesmena – uważają śledczy.

„Przeszukaliśmy miejsca pracy, miejsca zamieszkania i inne pomieszczenia należące do zatrzymanych; warszawską siedzibę fundacji, siedziby biur rachunkowych i firm współpracujących” – poinformował Piotr Kaczorek.

PAP/RIRM

drukuj