Brytyjski Trybunał wydał wyrok ws. praworządności

Polskich przestępców w Wielkiej Brytanii czeka ekstradycja do kraju. Tamtejszy Wysoki Trybunał stwierdził, że nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby świadczyć o nieuczciwych procesach w Polsce. Troje zatrzymanych Polaków na Wyspach apelowało o odstąpienie od ekstradycji z powodu rzekomego zagrożenia praworządności.

Troje polskich przestępców zatrzymanych w Wielkiej Brytanii wróci do Polski. Wcześniej złożyli wnioski o wstrzymanie ekstradycji z powodu rzekomego zagrożenia praworządności w Polsce. Brytyjski Wysoki Trybunał wnioski jednak odrzucił. Jak stwierdził, ich sprawy nie mają politycznego wymiaru i mogą liczyć na uczciwy proces.

„Te sprawy nie spełniłyby tego wymogu i osoby, które mają być poddane ekstradycji w związku ze zwykłymi przestępstwami – bez politycznej lub innej wrażliwej treści – miałyby niewielkie szanse na stwierdzenie występowania wymaganego ryzyka” – czytamy w uzasadnieniu.

Do sprawy odniósł się prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego.

– Wniosek o wstrzymanie ekstradycji nie może być też wnioskiem, który miałby zmierzać np. do uniknięcia odpowiedzialności przez osoby, którym grożą jakieś wyroki ze względu na popełnione przestępstwa – wskazał prof. Stelina.  

Jak dodał, sądy muszą unikać stronniczości, a powinny kierować się przede wszystkim zasadą obiektywizmu.

– Jeżeli istnieje jakieś podejrzenie, że tutaj są motywy polityczne, a niestety takie podejrzenie może się zawsze pojawić, to jest to z wielką szkodą nie tylko dla wymiaru sprawiedliwości, dla odpowiedzialności określonych osób, ale przede wszystkim dla wizerunku sądu, bo jeżeli do sądu wkracza polityka, to jest koniec wymiaru sprawiedliwości – powiedział prof. Jakub Stelina.

Decyzja Wysokiego Trybunału w Wielkiej Brytanii odnosi się do wszystkich przestępców, którzy podlegają ekstradycji do Polski. Wyjątek może jedynie stanowić osoba, która rzeczywiście mogłaby być narażona na udział w nieuczciwym procesie. To pierwszy taki wyrok brytyjskiego sądu.

Po raz pierwszy ekstradycję przestępcy do Polski zakwestionował sąd w Irlandii w marcu tego roku. Zwrócił się wtedy do Trybunału Sprawiedliwości UE z zapytaniem, czy w Polsce czeka go sprawiedliwy proces. Trybunał wskazał wówczas, że w takim przypadku ocena sytuacji należy do unijnego sądu zajmującego się daną sprawą.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl