W. Brytania: Przedstawiono program obchodów 100-lecia niepodległości Polski

Ambasada RP w Londynie przedstawiła w czwartek program obchodów 100-lecia niepodległości Polski na terenie Wielkiej Brytanii. W planach są m.in. koncerty muzyki klasycznej, pokazy filmów i kampania dotycząca wyjątkowych Polek.

Wśród najważniejszych wydarzeń brytyjskiego programu #PL100 są m.in. koncert Roxanny Panufnik „Faithful Journey – Mass for Poland” i gala w londyńskiej sali koncertowej Guildhall, podczas której utwory Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego zagra pianista Krzysztof Książek.

Jednocześnie zapowiedziano, że w ramach 16. edycji Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka pokazane zostaną m.in. odnowione produkcje z dwudziestolecia międzywojennego z muzyką na żywo i filmy w języku jidysz, a goście będą mogli się bawić na potańcówce w stylu lat 20. Planowane są także działania dotyczące 100. rocznicy powstania Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, biesiada staropolska jak w czasach jagiellońskich w „Ognisku Polskim” na South Kensington, a także projekt „Polska Półka” mający na celu wprowadzenie polskich książek do brytyjskich publicznych bibliotek.

Chcemy zaintrygować i zainspirować Brytyjczyków – marzymy o tym, żeby wiedzieli nieco więcej o Polsce i Europie Środkowej. Tych elementów niepodległości jest dużo, w tym pokazanie, że Polacy miłują wolność i to, że odzyskali wolność to nie jest przypadek, ale też pokazanie specjalnej roli, jaką w historii Polski odgrywały kobiety. Zwieńczeniem tych działań będzie zaproszenie Brytyjczyków do wizyty w Polsce” – tłumaczył w rozmowie z PAP ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

W czwartek ruszył także nabór kandydatur do kampanii #Polka100, która w ramach świętowania 100. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych ma pokazać inspirujące historie Polek, które żyją i pracują w Wielkiej Brytanii.

Jak tłumaczyła Alicja Rakowska z ambasady RP w Londynie, projekt „ma na celu uhonorowanie wyjątkowych Polek, które swoją pracą aktywnie przyczyniają się do budowy pozytywnego wizerunku Polski”.

Warto o nich opowiedzieć, ponieważ ich historie są niezwykle inspirujące dla nas wszystkich. Mogą być dla nas wzorem tak jak kobiety, których podobizny znajdują się na plakatach promujących kampanię, czyli pilotka Jadwiga Piłsudska, Prezydentowa Karolina Kaczorowska czy projektantka mody Barbara Hulanicki” – dodała Alicja Rakowska.

Zgłoszenia można nadsyłać za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej ambasady RP. W drugiej połowie roku planowane są także dalsze wydarzenia, w tym wybór najpopularniejszej Polki w historii relacji polsko-brytyjskich i konferencja o kobietach sukcesu.

W trakcie konferencji prasowej ambasador Rzegocki powiedział, że oprócz wydarzeń organizowanych przez instytucje państwowe, w tym – oprócz ambasady – także Instytut Kultury Polskiej w Londynie i Instytut Książki, liczy na aktywny udział ponad milionowej Polonii w Wielkiej Brytanii.

Jak zaznaczył, szczególne nadzieje wiąże z zaplanowaną na początek maja, drugą edycją Dnia Polskiego Dziedzictwa („Polish Heritage Day”), w ramach którego w ubiegłym roku zorganizowano ponad 50 wydarzeń na terenie całego kraju.

Michał Mazurek z konsulatu RP w Londynie tłumaczył w rozmowie z PAP, że polskie organizacje z całego kraju mogą się ubiegać o dofinansowanie swoich wydarzeń w wysokości do 600 funtów i wsparcie medialno-promocyjne dla swoich akcji.

Procedura nie jest skomplikowana – to dosłownie jedna strona formularza A4” – zachęcał Michał Mazurek.

Swoje plany obchodów niepodległości mają także największe organizacje polonijne, m.in. Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, który rozpocznie rocznicowy program w najbliższą niedzielę przez otwarcie okolicznościowej wystawy, a także pokaz filmu dokumentalnego o Ignacym Janie Paderewskim i recital skrzypaczki Magdaleny Filipczak.

Informacje o wszystkich wydarzeniach rocznicowych w całym kraju będą zbierane na bieżąco w kalendarium na stronie internetowej Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

W Wielkiej Brytanii mieszka ponad milion Polaków, którzy stanowią największą mniejszość narodową w kraju.

Polska obchodzi w 2018 roku setną rocznicę odzyskania niepodległości.

 

PAP/RIRM

drukuj