fot. PAP/EPA

W. Brytania: Premier May potwierdziła w BBC plany rekonstrukcji rządu

Brytyjska premier Theresa May potwierdziła w niedzielnym wywiadzie dla telewizji BBC plany rekonstrukcji swojego rządu, mówiąc, że dojdzie do niej „wkrótce”. Według mediów zmiany zostaną ogłoszone w poniedziałek i wtorek.

„Oczywiście odejście (pierwszego sekretarza stanu, a efektywnie – wicepremiera) Damiana Greena przed świętami Bożego Narodzenia oznacza, że musimy przeprowadzić pewne zmiany i będę je robiła” – potwierdziła szefowa rządu, odmawiając jednak ujawnienia szczegółów.

Niedzielne wydania brytyjskich gazet powtórzyły wcześniejsze doniesienia, że zmiany nie obejmą osób zajmujących cztery najważniejsze stanowiska: ministra finansów Philipa Hammonda, minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona i ministra ds. wyjścia z Unii Europejskiej Davida Davisa.

Największą zmianą ma być możliwy awans obecnego ministra zdrowia Jeremy’ego Hunta na stanowisko szefa kancelarii premiera (Cabinet Office), gdzie zajmie miejsce zdymisjonowanego w grudniu Greena, jednocześnie zastępcy May i jej wieloletniego przyjaciela. Polityk został zmuszony do rezygnacji w ramach skandalu dotyczącego niewłaściwych zachowań seksualnych wobec kobiet i posiadania materiałów pornograficznych na służbowym komputerze.

Gazeta podkreśliła też, że na pozostałych stanowiskach w liczącej 22 ministrów radzie spodziewane są zmiany, a nominacje otrzymają przedstawiciele młodszego pokolenia polityków Partii Konserwatywnej.

„Sunday Times” podkreśliło jednak, że rekonstrukcja jest też szansą dla May, by wprowadzić do rządu więcej kobiet i osób z mniejszości etnicznych, poprawiając wizerunek Partii Konserwatywnej jako lepiej reprezentującej różnorodną populację kraju.

Premier potwierdziła też, że myśli o swojej karierze politycznej „długoterminowo” i planuje w przyszłości walczyć o wygraną w wyborach, podkreślając, że „łatwo nie rezygnuje”.

Zgodnie z kalendarzem następne wybory parlamentarne powinny się odbyć najpóźniej 5 maja 2022 roku.

PAP/RIRM

drukuj