fot. PAP/EPA

W. Brytania: jedna osoba nie żyje, 8 rannych po prawdopodobnym zamachu w Londynie

Jedna osoba nie żyje, a osiem zostało rannych po tym, jak w nocy z niedzieli na poniedziałek samochód wjechał w grupę muzułmanów w północno-wschodnim Londynie – poinformowała policja. Śledztwo prowadzone jest przez oddział antyterrorystyczny.

Dwie lekko poturbowane osoby zostały również opatrzone na miejscu zdarzenia.

Jak podkreślono, aresztowano 48-letniego kierowcę samochodu, który znajduje się w szpitalu, a po zwolnieniu przez lekarzy będzie zatrzymany i poddany badaniom psychiatrycznym.

Jednocześnie zaznaczono, że policja „nie ma informacji o tym, aby ktokolwiek ucierpiał w wyniku ataku nożem”, a także – wbrew wcześniejszym informacjom o trzech sprawcach – funkcjonariusze nie są świadomi innych podejrzanych. Jak dodano jednak, „śledztwo w tej sprawie wciąż trwa”.

Policja metropolitalna zapewniła także o wzmocnieniu obecności funkcjonariuszy na ulicach brytyjskiej stolicy w celu uspokojenia zaniepokojonych mieszkańców, w szczególności społeczności muzułmańskiej obchodzącej ramadan.

Brytyjska premier Theresa May poinformowała, że w związku z „potencjalnym atakiem terrorystycznym” będzie dziś przewodniczyć posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA.

Z kolei szefowa brytyjskiego MSW Amber Rudd oświadczyła, że mieszkańcy W. Brytanii „muszą nadal razem sprzeciwiać się tym, którzy próbują nas podzielić oraz siać nienawiść i lęk”.

PAP/RIRM

drukuj