Bruksela: Przyjęto ramy klimatyczno – energetyczne do roku 2030

W Parlamencie Europejskim podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przegłosowano ramy polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030. Nie obyło się bez kontrowersji.

66 eurodeputowanych opowiedziało się za przyjęciem dokumentu, 42 zagłosowało przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Należy powiedzieć, że przed głosowaniem w sprawie pakietu energetyczno – klimatycznego wśród eurodeputowanych wybuchła żywa dyskusja. Niektórym w Europarlamencie przeszkadzało to, że nie wiedzą w 100% nad czym tak naprawdę mają głosować. I to europosłom z największej frakcji w Parlamencie Europejskim (Europejskiej Partii Ludowej). Powód? Brak czasu na stosowną analizę list do głosowania, które otrzymali dopiero o 3.00 (w dniu, w którym po 9.00 miało się odbyć głosowanie). Raport zawierał ponad 900 poprawek. Setki stron. Warto wskazać, że niektórzy posłowie nie mieli tłumaczeń poprawek kompromisowych w ich ojczystym języku. Tak więc domagano się przełożenia głosowania. Bezskutecznie. Głosowanie i tak się odbyło.
Padł nawet kontrargument, że asystenci w okresie świątecznym pracowali nad raportem, dlatego odłożenie głosowania byłoby brakiem szacunku dla ich pracy… – Chęć przesunięcia głosowania to polityczna gra – mówili inni.

Przyjęto m.in. takie poprawki kompromisowe: podwyższyć wiążący cel polityki UE w zakresie redukcji emisji CO2 do 40% do roku 2030 (CA 12); podwyższyć wiążący cel udziału energii ze źródeł odnawialnych do 30% do roku 2030 (CA 9). Dokument powstał z inicjatywy własnej. Nie ma mocy prawnej. Cały Parlament Europejski pochyli się nad nim najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu w Strasburgu .

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl