Bruksela: O niedzielę wolną od pracy

W Parlamencie Europejskim w Brukseli zbierano podpisy pod deklaracją poparcia dla niedzieli wolnej od pracy. Wielu europosłów postulowało też przed tegorocznymi wyborami do Europarlamentu o godne warunki zatrudnienia dla obywateli Unii Europejskiej.

Niedziela wolna od pracy oraz przyzwoite godziny pracy mają ogromne znaczenie dla obywateli i pracowników w całej Europie i nie muszą być sprzeczne z konkurencyjnością ekonomiczną” – czytamy w deklaracji, którą podpisali niektórzy deputowani w Parlamencie Europejskim.

Cele zawarte w tym piśmie zaprezentowano podczas konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Europejskie Przymierze Wolnej Niedzieli we współpracy z europosłami Thomasem Mannem z Niemiec oraz Evelyn Regner (Austria). Sygnatariusze domagają się, aby wszystkie stosowne przepisy UE zarówno szanowały, jak i promowały ochronę wspólnego dnia cotygodniowego odpoczynku (niedzieli) dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, w celu ochrony zdrowia pracowników i lepszego zachowania równowagi między życiem prywatnym, rodzinnym, a pracą.

Inicjatorzy akcji wolnej niedzieli w Europie podkreślają, że jest to europejskie dziedzictwo kultury. Dla nas katolików jest to przede wszystkim zachowanie trzeciego przykazania Bożego:

„Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Przypominamy sobie Księgę Rodzaju, dzieło stworzenia. Pan Bóg po całym swym trudzie siódmego dnia odpoczął. Każdy z katolików musi mieć możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej w niedzielę oraz spędzania czasu z rodziną – mówi prof. Mirosław Piotrowski (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy).

Z kolei współorganizator konferencji europoseł Thomas Mann (Europejska Partia Ludowa) podkreśla, że ludzie nie zostali stworzeni tylko po to, aby pracować, a dyspozycyjność przez 24 godziny na dobę z pewnością nie jest do przyjęcia.  „Człowiek potrzebuje przerwy, odpoczynku, rozmowy z innymi ludźmi jak również chwil, podczas których może zastanowić się nad własnym życiem czy też nad jego wartością z innymi” – czytamy w deklaracji.

W związku z tym uczestnicy konferencji domagają się takiego unijnego prawodawstwa, które zagwarantuje zrównoważone wzorce czasu pracy oparte na zasadzie godnego dla społeczeństwa zatrudnienia.

 – Liczymy na wsparcie europarlamentarzystów, szczególnie podczas wyborów do PE. Mają możliwość podpisania deklaracji dotyczącej wolnej niedzieli. My, jako NSZZ „Solidarność” rozesłaliśmy to pismo do wszystkich biur europosłów. Mam nadzieję, że uzyskamy ich poparcie w tej sprawie – apeluje przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara.

„Konkurencyjność potrzebuje innowacji, innowacja wymaga kreatywności, a kreatywność odpoczynku” – to hasło skierowanej do europejskich polityków deklaracji. Warto jednak w niedzielę przede wszystkim pamiętać o najważniejszym – o uczestnictwie w Eucharystii.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl