Brak czasu czy rewizjonizm?

Wydział oświaty Bawarii zdecydował, że w tamtejszych ośmioletnich gimnazjach uczniowie będą się uczyli o nazizmie jedynie podczas 7 godzin lekcyjnych. W ich trakcie uczniowie będą mogli tylko pobieżnie dowiedzieć się o holokauście, niemieckim antysemityzmie i nazistowskiej propagandzie. Natomiast w ogóle z programu nauczania zniknęła druga wojna światowa oraz wewnętrzna i zagraniczna polityka Hitlera. Na omówienie konfliktu bliskowschodniego przewidziano w tych samych bawarskich gimnazjach aż 10 godzin lekcyjnych.

Dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, ostro krytykując takie zarządzenie, uznał decyzję bawarskiego ministra do spraw nauki i kultury za skandaliczną i nieodpowiedzialną. „To jest po prostu groteskowa decyzja” – napisał komentator gazety. „Sueddeutsche Zeitung” przypomina, że jeszcze zanim w Bawarii skrócono czas nauki w gimnazjum z dziewięciu do ośmiu lat, lekcji historii o Republice Weimarskiej, drugiej wojnie światowej i polityce Hitlera było o wiele więcej.

„Jaki jest powód takich ograniczeń lekcji historii na tak ważne tematy?” – zadaje pytanie retoryczne autor komentarza w niemieckim dzienniku. I odpowiada: „Mam nadzieję, że nie jest to spowodowane rewizjonistycznym podejściem do historii”. Zdaniem gazety, takie podejście do nauki historii bawarskiego ministerstwa nauki i kultury świadczy o tym, że według władz dokładna wiedza na ten temat jest zbędna.

System szkolnictwa w Republice Federalnej Niemiec, który ogólnie pozostaje pod nadzorem państwa, różni się w poszczególnych krajach związkowych, ponieważ zachowują one całkowitą niezależność (np. w kwestii programowej) od władzy centralnej. Każdy z landów ma własne ministerstwo oświaty i kultury kierujące sprawami edukacji. To właśnie regionalne władze wyznaczają czas obowiązku szkolnego, podstawowe założenia szkolnictwa, jak również strukturę, metody i podstawy organizacji pracy oświatowej.


Waldemar Maszewski, Hamburg
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl