Bieg Niepodległości w Warszawie

Dziś Biało-czerwone barwy będą dominować na 10-kilometrowej trasie XXIV Biegu Niepodległości w Warszawie. W takich to kolorach koszulek pokonywać będzie aleję Niepodległości ponad osiem tysięcy osób, w tym znani sportowcy, artyści, politycy.

W imprezie organizowanej przez Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji udział wezmą także zawodnicy na wózkach i rolkach oraz Nordic Walking. Przygotowano 4250 białych i tyle samo czerwonych koszulek. Jeśli ubrane w białe stroje osoby staną po jednej stronie ulicy, a w czerwone po przeciwnej, to bieg rozpocznie się 11.11 o godz. 11.11 „żywą” flagą.

Trasa biegu dla upamiętnienia 94. rocznicy odzyskania niepodległości narodowej w 1918 roku, po 123 latach zaborów, będzie prowadzić Aleją Jana Pawła II oraz Aleją Niepodległości, od ulicy Stawki do ul. Rakowieckiej, gdzie znajduje się półmetek i tam nastąpi nawrót.

Ambasadorem honorowym biegu, tak jak przed rokiem, jest niespełna 24-letni Jan Mela, najmłodszy w historii zdobywca biegunów (północnego i południowego) w ciągu jednego roku. Jest pierwszą niepełnosprawną osobą, która dokonała takiego wyczynu. W 2002 roku w Malborku stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem, którego doznał wchodząc podczas deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej.

W grudniu 2008 roku założył Fundację Poza Horyzonty, aby wspierać osoby niepełnosprawne w realizacji marzeń.

W tej to imprezie „drugą karierę” rozpoczął mistrz Europy z 1998 roku i brązowy medalista z 2002 na 400 m przez płotki Paweł Januszewski.

„Kiedy z powodu urazu musiałem przedwcześnie pożegnać się z płotkami, przez trzy miesiące nic nie robiłem. Trochę się ruszałem, grałem w piłkę. W 2005 roku dla fantazji postanowiłem wystartować w Biegu Niepodległości, wówczas na 11-kilometrowej trasie prowadzącej Traktem Królewskim do Wilanowa. To był mój debiut na tak długim dystansie i początek drugiej kariery, bo potem nie tylko brałem udział w każdych zawodach 11 listopada, ale również w wielu innych” – powiedział Paweł Januszewski.

Z kolei wicemistrz olimpijski z Pekinu w rzucie dyskiem Piotr Małachowski postawił sobie za cel pokonanie 10 km poniżej godziny. Jak zaznaczył, bieganie daje mu dużo radości, zwłaszcza podczas imprez. „Otoczka, nastrój, atmosfera, a ta w przypadku święta niepodległości jest wyjątkowa, sprawiają, że człowiek ma miłe wspomnienia i żyje już następnym startem” – podkreślił.

Z roku na rok wzrasta frekwencja w tych zawodach. W 2010 z dystansem 10 km uporało się blisko sześć tysięcy osób, a w minionym ponad siedem.

„Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania również i w tym roku, ale nie aż tak wielkiego, żeby w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia zapisów internetowych zarejestrowało się ponad sześć tysięcy osób. Po paru dniach można było wpisać się już tylko na listę rezerwową, bowiem 8500 pakietów startowych zostało rozdysponowanych” – poinformował Marcin Kuriata z biura prasowego Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W związku z biegiem mieszkańców okolic Alei Jana Pawła i Alei Niepodległości, a także sąsiednich ulic, czekają utrudnienia w ruchu, planowane już od godziny szóstej rano do około 16.

Także w wielu miejscowościach we wszystkich województwach zorganizowane są imprezy biegowe, m.in. w Bydgoszczy, Bydlinie, Dobrodzieniu, Gdyni, Goleniowie, Górze k. Leszna, Krośnie, Luboniu, Łubiance, Łukowie, Objezierzu, Obornikach, Pile, Rudzie Śląskiej, Stalowej Woli, Świdnicy, Turku, Wałbrzychu.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl