Białystok: kolejne poszukiwania szczątków ofiar zbrodni UB

Szczątki ludzkie odkryto w poniedziałek w czasie prac sondażowych w Białymstoku, w ramach śledztwa dotyczącego zbrodni funkcjonariuszy UB w latach 1944-1954. Sprawdzane są miejsca, gdzie – m.in. według relacji świadków – w tajemnicy dokonywano pochówków.

Jak poinformował szef pionu śledczego białostockiego oddziału IPN prok. Janusz Romańczuk, wstępne prace poszukiwawcze potrwają jeszcze dwa dni, prowadzone są na dwóch posesjach w okolicach cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego.

W poniedziałek na głębokości ok. 30 cm odsłonięto szczątki ludzkie: kość ramieniową, kości żeber, kość przedramienia, paliczki ręki, kości śródstopia, górny brzeg talerza biodrowego, które częściowo znajdują się w układzie anatomicznym.

„Czynności poszukiwawcze podjęto na podstawie relacji świadków i dokumentów archiwalnych, m.in. raportów wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z 1946 r., z których wynika, że w miejscach tych mogą spoczywać szczątki kilkudziesięciu ofiar zbrodni komunistycznych, popełnionych na terenie ówczesnego województwa białostockiego” – dodał prok. Janusz Romańczuk.

W ramach śledztw IPN w Białymstoku, dotyczących zbrodni funkcjonariuszy UB w tym mieście, wcześniej prowadzone były ekshumacje na terenie aresztu śledczego w Białymstoku.

W ramach pierwszego postępowania, w kilku etapach prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w latach 2013-2015, udało się na terenie dawnego ogrodu przy białostockim areszcie odnaleźć szczątki 385 osób, w tym kobiet i dzieci.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że większość ofiar pochodzi z czasu okupacji niemieckiej. Szczątki pierwszych ofiar udało się już zidentyfikować w oparciu o badania DNA.

W ramach drugiego śledztwa prowadzone były poszukiwania w piwnicy budynku administracyjnego aresztu gdzie – według przekazów historycznych – po wojnie wykonywano wyroki śmierci i grzebano niektóre ofiary zbrodni komunistycznych.

Odkryto tam szczątki sześciu osób; cztery czaszki nosiły ślady postrzałów. Prace w tych piwnicach mają być kontynuowane.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl