fot. niedziela.pl

Białystok: dni patronalne związane z bł. księdzem Michałem Sopoćko

Obchody religijne, ale również imprezy kulturalne złożą się na Dni Patronalne Miasta Białegostoku, które odbędą się 26-30 września. Związane są z księdzem Michałem Sopoćko – od ponad dwóch lat patronem miasta. W tym roku przypada 10. rocznica beatyfikacji duchownego.

Ks. Michał Sopoćko (1888-1975) był w latach 1933-36 w Wilnie spowiednikiem i powiernikiem duchowym świętej siostry Faustyny Kowalskiej; oboje byli zaangażowani w promowanie kultu Miłosierdzia Bożego. Ks. Sopoćko mieszkał i pracował w Białymstoku od 1947 r. do śmierci. W tym też mieście 28 września 2008 r. został beatyfikowany. Patronem Białegostoku jest od lutego 2016 r.

To trzecia edycja Dni Patronalnych Miasta Białegostoku, organizowanych wspólnie przez władze kościelne i samorządowe. W tym roku zaplanowano m.in. rozstrzygnięcie konkursu filmowego o Białymstoku, jako mieście miłosierdzia, w 10. rocznicę beatyfikacji ks. Sopoćki czy ogólnopolskiego konkursu twórczości dzieci i młodzieży również poświęconego duchownemu.

Będą też wręczone nagrody im. błogosławionego ks. Michała Sopoćki, przyznawane osobom, które w różnych dziedzinach realizują idee miłosierdzia. Odbędzie się również plenerowy koncert z udziałem m.in. Zakopower i promocja pierwszego wydania książki i audiobooka „Wspomnienia” autorstwa ks. Michała Sopoćki.

Nie zabraknie uroczystości o charakterze religijnym; główną będzie – 28 września – Msza św. w archikatedrze w intencji mieszkańców Białegostoku.

Metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda podkreślał na konferencji prasowej zapowiadającej dni patronalne, że Kościół od beatyfikacji stara się promować błogosławionego Michała Sopoćkę i podejmować co roku nowe takie inicjatywy.

Mówił o podkreślaniu roli, jaką odegrał duchowny w mieście.

„Bardzo mocno wpisał się, swoją obecnością, pracą duszpasterską, swoją posługą kapłańską w to miasto, tę społeczność” – mówił duchowny. Przypominał, że błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko zajmował się m.in. pracą w seminarium i w zgromadzeniach zakonnych.

Ks. abp Tadeusz Wojda mówił też, że wciąż rośnie na świecie kult związany z błogosławionym duchownym.

„Nieustannie dostaję prośby o jego relikwie” – powiedział metropolita białostocki dodając, że zostało już rozdanych do parafii na całym świecie ok. 1,5 tys. takich relikwii.

„Pokażmy, że osoba księdza Michała, naszego patrona, może nas wszystkich zjednoczyć” – dodał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, zapraszając mieszkańców na tegoroczne obchody dni patronalnych miasta.

Dyrektor departamentu kultury, promocji i sportu w magistracie Edyta Mozyrska dodała, że Białystok dwa razy w roku obchodzi swoje święto: w czerwcu są to obchody związane z fundatorem miasta Janem Klemensem Branickim, a we wrześniu – z patronem Białegostoku księdzem Michałem Sopoćko.

PAP/RIRM

drukuj