fot. youtube.com

Białystok: 3-dniowe obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II

Dziękczynna Msza św., tablice pamiątkowe w archikatedrze i miejscu celebry, wystawy, sympozjum poświęcone błogosławionej Bolesławie Lament, festyn rodzinny – tak w Białymstoku będzie upamiętniona 25. rocznica wizyty w mieście papieża Jana Pawła II.

Jan Paweł II odwiedził Białystok 5 czerwca 1991 roku. Odprawił wówczas Mszę św. na białostockim lotnisku Krywlany (według szacunków, wzięło w niej udział 300 tys. osób), beatyfikując też wtedy zakonnicę Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny.

Podczas wizyty w Białymstoku papież ustanowił oficjalnie diecezję białostocką i otworzył synod diecezjalny. Odwiedził też cerkiew Św. Mikołaja, poświęcił i odsłonił pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

Rocznicowe uroczystości potrwają od 3 do 5 czerwca, organizuje je Archidiecezja Białostocka i władze miasta. O szczegółach organizatorzy poinformowali we wtorek na konferencji prasowej.

3 czerwca w sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbędzie się koncert z okazji 25-lecia ustanowienia diecezji, ze specjalnie na tę okazję zamówioną „IV Symfonią o Bożym Miłosierdziu”, autorstwa Pawła Łukaszewski. 4 czerwca – m.in. sympozjum o błogosławionej Bolesławie Lament.

Głównym religijnym punktem rocznicowych uroczystości będzie Msza św. w białostockiej archikatedrze, która zostanie odprawiona przed południem 5 czerwca. Przewodniczyć jej będzie metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, homilię wygłosi nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore.

W trakcie nabożeństwa, w znajdującej się w archikatedrze kaplicy Jana Pawła II, będzie odsłonięta tablica upamiętniająca rocznicę wizyty Jana Pawła II. Znajdzie się na niej cytat z dokumentu o ustanowieniu diecezji białostockiej.

Druga tablica pamiątkowa będzie odsłonięta 5 czerwca po południu na lotnisku Krywlany, przy kopcu, gdzie w czerwcu 1991 roku znajdował się ołtarz papieski. Potem zaplanowano tam koncert i festyn rodzinny.

Ks. abp Edward Ozorowski mówił we wtorek dziennikarzom, że choć diecezja (od marca 1992 roku – archidiecezja) białostocka kanonicznie jest młoda, to „sięga duchem” do czasów średniowiecza, została bowiem wydzielona z Archidiecezji Wileńskiej, utworzonej w XIV wieku.

„Nowopowstała diecezja dziedziczy cały dorobek kulturowy, religijny, ale chyba także i polityczny, minionych wieków” – mówił metropolita.

Dodał, że sama wizyta Jana Pawła II w Białymstoku była ogromnym wydarzeniem, wspominając wydarzenia sprzed 25 lat mówił, że na Krywlanach „czuć było zapach skoszonej trawy i śpiewały skowronki”.

„Mamy diecezję i metropolię białostocką i mamy zadanie, aby to co dobrze się zaczęło, nie popsuło się po drodze” – dodał ks. abp Edward Ozorowski.

PAP/RIRM

drukuj