Białoruś: uroczystości w rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki

W Mereczowszczyźnie na zachodzie Białorusi, gdzie równo 272 lata temu urodził się Tadeusz Kościuszko, odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające tę postać. W Pałacu Pusłowskich w Kosowie otwarto wystawę poświęconą przywódcy powstania z 1794 roku.

„W Pałacu Pusłowskich w Kosowie (dawnym Kosowie Poleskim) otworzyliśmy dzisiaj wystawę poświęconą życiu i działalności Tadeusza Kościuszki, przygotowaną przez MSZ RP i Muzeum Kopca Kościuszki w Krakowie” – powiedział zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku Tomasz Adamski.

Wystawa, którą prezentowano wcześniej w Mińsku i w Witebsku, została na stałe przekazana muzeum Kościuszki w Kosowie.

„Kościuszko to obywatel świata, z którego dumne są różne narody, m.in. polski, białoruski, litewski, francuski” – powiedział Anton Astapowicz ze społecznego Towarzystwa Ochrony Pomników Historii i Kultury, organizator „urodzinowego” objazdu miejsc związanych z życiem Kościuszki.

„Był to człowiek wielkiego formatu i, szczerze mówiąc, nie powinno się mówić o Powstaniu Kościuszkowskim, lecz o regularnej wojnie o niepodległość Rzeczypospolitej” – ocenił Anton Astapowicz.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w Kosowie – miejscowości, na której obrzeżach znajduje się Mereczowszczyzna. Właśnie tam – w dworku rodzinnym Kościuszków – odbyła się kolejna część obchodów. Delegacje z Białorusi, Polski i innych krajów złożyły wieńce przy kamieniu upamiętniającym generała.

Uczcić pamięć Kościuszki, uznawanego za bohatera w wielu krajach, przybyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, Konsulatu Generalnego RP w Brześciu i Instytutu Polskiego w Mińsku, akredytowani na Białorusi dyplomaci m.in. z Ukrainy, Rosji, USA, konsul honorowy Francji.

Do Mereczowszczyzny przybyło też kilka autokarów – głównie z Polski, ale także z Białorusi.

Wkrótce – gdy tylko skończy się zima – w Mereczowszczyźnie stanie pierwszy na Białorusi pomnik Kościuszki. Środki na jego powstanie zebrali za pośrednictwem internetu aktywiści społeczni z Białorusi.

Podejmowane są także działania na rzecz objęcia rodzinnych stron Kościuszki ruchem bezwizowym. Obecnie działa on w części obwodu brzeskiego, ale nie obejmuje rejonu iwacewickego.

Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie, w dzisiejszym obwodzie brzeskim. Jest symbolem polskich dążeń niepodległościowych; w 1794 roku stanął na czele powstania przeciwko Rosji i Prusom. Wcześniej walczył także w wojnie o niepodległość USA. W 1796 roku został zmuszony do emigracji przez władze carskie. Koniec życia spędził na emigracji w szwajcarskiej Solurze.

Tadeusz Kościuszko jest uznawany za bohatera w Polsce, USA, na Białorusi, Litwie i we Francji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl