Białoruś: demonstracja opozycji z okazji Dnia Niepodległości

Demonstracja białoruskiej opozycji z okazji Dnia Niepodległości odbyła się poniedziałek w centrum Mińska. W akcji zwołanej przez opozycjonistę Mikołę Statkiewicza wzięło udział ok. 300 osób; milicja nie interweniowała.

Jednym z celów akcji zwołanej za pośrednictwem sieci społecznościowych było wyrażenie sprzeciwu wobec planowanych na wrzesień białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych Zapad-2017.

„Tysiące zagranicznych wojskowych z kraju, który prowadzi wojnę, będzie się znajdować u nas. I zamiast okupacji wewnętrznej możemy mieć zewnętrzną” – oświadczył opozycjonista Mikołaj Statkiewicz, cytowany przez portal TUT.by.

Polityk wzywał do „wyzwolenia Białorusi” i zapowiedział: „Odbierzemy władzy to święto (Dzień Niepodległości)”.

Na czele protestu niesiono transparent z napisem „Basta!”, demonstrujący wznosili hasła: „Niech żyje Białoruś!” oraz „Hańba!” pod adresem władz i KGB, odpowiedzialnego za areszty aktywistów opozycji w ramach tzw. sprawy Białego Legionu. W ostatnich dniach wypuszczono ich na wolność, jednak na razie nie wycofano wobec nich zarzutów „tworzenia nielegalnej organizacji zbrojnej”.

Uczestnicy demonstracji przeszli nie niepokojeni od Placu Październikowego do Placu Niepodległości w centrum stolicy. Statkiewicz nie uzyskał od władz zgody na zorganizowanie akcji. Pięć dni przed jej rozpoczęciem poinformował jednak mińską administrację o zamiarze jej przeprowadzenia.

W poniedziałek rano odbyła się w Mińsku defilada wojskowa w ramach oficjalnych obchodów Dnia Niepodległości – najważniejszego święta państwowego, które jest na Białorusi dniem wolnym od pracy.

Od 1991 r. Dzień Niepodległości był obchodzony 27 lipca – w rocznicę ogłoszenia deklaracji suwerenności przez Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką (z 1990 r.). W 1996 r. w referendum zainicjowanym przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, przeniesiono święta na 3 lipca, by upamiętnić wyzwolenie Mińska spod okupacji hitlerowskiej w 1944 r. Decyzja ta jest do dzisiaj przedmiotem krytyki środowisk opozycyjnych i niezależnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl