Białoruś: 78. rocznica deportacji Polaków na Syberię

W Grodnie odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę masowej deportacji Polaków na Syberię z terenów zajętych przez ZSRR po 17 września 1939 roku. W uroczystościach wzięli udział białoruscy Polacy, w tym dawni zesłańcy.

Uroczystości, które zorganizował nieuznawany przez Mińsk Związek Polaków na Białorusi (ZPB) wraz z Konsulatem Generalnym RP w Grodnie, rozpoczęły się od Mszy świętej w grodzieńskiej katedrze.

Następnie w siedzibie ZPB odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli polskiej mniejszości, dawnych zesłańców, a także polskich dyplomatów akredytowanych na Białorusi, m.in. charge d’affaires ambasady RP w Mińsku Michała Chabrosa. Obecne były także delegacje z Polski.

„Bez przeszłości nie można budować przyszłości, pamięć o historii kształtuje naszą tożsamość” – powiedziała PAP prezes ZPB Andżelika Borys. Dlatego – podkreśliła – jej organizacja dba o upamiętnienie tragicznych dat w polskiej historii.

„Luty 1940 roku to pierwsza wywózka, która dotknęła 140 tys. ludzi” – przypomniała Andżelika Borys.

W latach 1940–1941 cztery fale deportacji ludności polskiej z terenów zajętych przez ZSRR w 1939 roku objęły według historyków około miliona obywateli polskich. Byli oni zsyłani w głąb ZSRR – od Syberii po republiki środkowoazjatyckie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl