Bezpłatne szkolenia zawodowe dla rolników i ich rodzin w woj. śląskim

60 osób – rolników i ich domowników – będzie mogło skorzystać ze szkoleń zawodowych w ramach finansowanego ze środków unijnych projektu „Nie tylko zboże zapełnia trzos” w 4 powiatach województwa śląskiego. Właśnie rozpoczęły się zapisy na kursy.

Jak poinformowało biuro prasowe centrum szkoleniowego, które będzie kształcić uczestników projektu, 36 osób może skończyć kurs kierowcy samochodu ciężarowego, a 24 osoby – operatora koparko-ładowarki. Kursy zostaną zakończone egzaminami państwowymi. Uczestnicy zostaną objęci także kursem języka angielskiego, który zakończy się egzaminem i przyznaniem certyfikatu.

Przedsięwzięcie jest realizowane w 4 północnych powiatach województwa: częstochowskim, kłobuckim, lublinieckim i myszkowskim. Ma ono zachęcić rolników i ich domowników do podjęcia aktywności zawodowej poza gospodarstwem rolnym.

Tylko w marcu Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach zanotował napływ 4470 bezrobotnych z terenów wiejskich woj. śląskiego. Bezrobotni z tych obszarów stanowią aż 21 proc. wszystkich pozostających bez pracy w regionie. Największym wyzwaniem dla rynku pracy nie są jednak sami rolnicy, a ich domownicy. To właśnie członkowie rolniczych rodzin mają największy problem, żeby odnaleźć się na rynku pracy.

„Wiele z tych osób przez lata pozostaje bez zatrudnienia. Do tego dochodzi problem braku kwalifikacji, wykształcenia i bariera psychologiczna przed zmianą. To najczęstsze powody, dla których wielu młodych ludzi ze wsi nie podejmuje pracy poza gospodarstwem rolnym. Dotyczy to zarówno małżonków, głównie kobiet, jak i dzieci rolników. Grupa ta jest także mniej konkurencyjna dla pracodawcy. Doświadczenie zdobyte na roli, chociaż cenne, na nic zdaje się, kiedy ubiegamy się o pracę w zupełnie innym zawodzie” – powiedziała Joanna Sapeta z Centrum Szkoleniowego Prym, które od kilku lat zajmuje się przekwalifikowaniem rolników.

Według określonych przez Unię Europejską kryteriów domownik to osoba, która ukończyła 16 lat, pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie gospodarstwa albo w jego sąsiedztwie. To również osoba, która stale pracuje w gospodarstwie rolnym, ale nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy. Domownikiem nie może być ani student, ani osoba zarejestrowana w urzędzie pracy.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, bez pracy na terenach wiejskich regionu jest obecnie ponad 49 tys. osób – najwięcej właśnie w podregionie częstochowskim oraz bielskim.

Zapisy na szkolenia są prowadzone do 30 maja.

Projekt „Nie tylko zboże zapełnia trzos – nowe kwalifikacje szansą podjęcia zatrudnienia w branży pozarolniczej”, realizowany w ramach poddziałania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl