fot. PAP/Andrzej Grygiel

Berlin/J. Emilewicz: jesteśmy gotowi stać się jednym z filarów reindustrializacji Europy

Jesteśmy gotowi stać się jednym z filarów reindustrializacji Europy – powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po podpisaniu polsko-niemieckiej deklaracji dot. strategii polityki przemysłowej. W Berlinie podczas pierwszego polsko-niemieckiego forum gospodarczego spotkali się przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji obu państw.

Wspólną deklarację dotyczącą przyjęcia długoterminowej strategii przemysłowej, dostosowanej do wyzwań globalnej konkurencji, podpisali minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier. Chodzi m.in. o inwestycje w innowacje, opracowanie wspólnych celów strategicznych polityki przemysłowej, usprawnienie otoczenia regulacyjnego biznesu na poziomie krajowym i unijnym czy obronę polityki handlowej UE. Zaznaczono, że muszą być one realizowane z uwzględnieniem realiów budżetowych oraz globalnej konkurencji.

Deklarację podpisano podczas poniedziałkowego Polsko-Niemieckiego Forum Gospodarczego w Berlinie, w którym uczestniczyło niemal 400 przedstawicieli polskich i niemieckich firm.

„Nasze relacje gospodarcze są w bardzo dobrej kondycji. Trwa jednak globalny wyścig. By nie zostać w tyle, nasze gospodarki muszą wejść na wyższy poziom rozwoju, a nasza współpraca opierać się na podstawach odpowiadających wyzwaniom przyszłości” – mówiła minister Jadwiga Emilewicz.

Jak powiedziała, ważne jest określenie od nowa zasad partnerstwa.

„Na zrozumieniu, że największą wartością dodaną w obliczu światowej konkurencji są wspólne, innowacyjne projekty z takich dziedzin, jak przemysł oparty na rozwiązaniach cyfrowych, zaawansowane technologie, sektor kosmiczny czy produkcja zrównoważonej energii” – zaznaczyła.

O podpisanej w poniedziałek deklaracji Jadwiga Emilewicz powiedziała, że będzie to na pewno „inspiracja dla kolejnej Komisji Europejskiej”.

„Będzie to pewnie jeden z głównych tematów, którymi nowa Komisja będzie musiała się zająć” – powiedziała szefowa MPiT.

„Jesteśmy gotowi stać się jednym z filarów reindustrializacji Europy – to zostało zapisane w naszej wspólnej deklaracji” – dodała.

Podkreśliła też znaczenie budowy niemieckich centrów badawczo-rozwojowych.

„W masie Niemcy są naszym pierwszym partnerem, ale w jakości oczekiwalibyśmy więcej. Tak się składa, że to nie nasz największy partner gospodarczy ma najwięcej centrów badawczo-rozwojowych w Polsce, tylko znajdujące się poza dziesiątką Stany Zjednoczone” – powiedziała.

Zarówno polska minister, jak i szef niemieckiego resortu gospodarki i technologii podkreślali znaczenie rozwoju przemysłu bateryjnego.

„Także w tym zakresie staramy się nieco wyprzedzić czas, nie mając własnych tradycyjnych sektorów motoryzacyjnych w Polsce, tym chętniej przystąpiliśmy do inicjatywy bateryjnej i mamy nadzieję w najbliższym czasie rozwinąć – wspólnie z naszymi niemieckimi i francuskimi – rozwój własnych technologii” – powiedziała.

Dodała, że pierwszym krokiem były zgłoszenia firm do uczestnictwa w konsorcjum.

„Drugi krok to okrągły stół, który zrobiliśmy w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie, gdzie zaprosiliśmy podmioty, które już dzisiaj mają cokolwiek wspólnego z produkcją komponentów do baterii oraz recyklingu” – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że „jest kilka podmiotów”, które „już dzisiaj ze sobą współpracują” i oczekują na „jasną decyzję” dotyczącą wysokości środków oraz sposobu ich dystrybucji.

„Zbliżyliśmy się do celu samodzielnej produkcji ogniw bateryjnych w Europie, w Niemczech” – powiedział minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmeier.

Dodał, że w Niemczech 1 mld euro zostanie wyasygnowany na wsparcie najlepszych konsorcjów.

„Tu potrzebne jest nam wsparcie europejskich organów do spraw konkurencji” – powiedział Peter Altmeier.

Zaznaczył, że możliwe jest, iż „w następnych miesiącach uda się uczynić kolejne kroki w tym zakresie tak, aby badanie, rozwój i produkcja zostały szybko podjęte”.

Według GUS polski eksport do Niemiec w 2018 r. osiągnął wartość 62 mld euro. Według niemieckich danych, Polska znajduje się na 8. miejscu na liście największych odbiorców towarów z Niemiec i 7. największym na świecie partnerem handlowym Niemiec.

Niemcy zainwestowały w Polsce do końca 2017 r. 34 mld 954 mln euro. W Polsce zarejestrowano 4917 podmiotów z udziałem kapitału niemieckiego. Łącznie firmy z kapitałem niemieckim zatrudniały w Polsce w 2016 r. ok. 366 tys. pracowników.

Skumulowana wartość polskich bezpośrednich inwestycji w Niemczech na koniec 2017 r. wyniosła 1,337 mld euro. Według danych niemieckich, na rynku niemieckim zainwestowało dotąd 1800 firm z Polski, które zatrudniają 20,6 tys. pracowników.

PAP/RIRM

drukuj