Bełchatów: warsztaty dziennikarskie „Zrozumieć media”

W budynku PGE Giganty Mocy odbyły się warsztaty medialne dla młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łękawie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie.

Wszystkich uczestników warsztatów na samym początku powitał jeden z ich organizatorów poseł Robert Telus. Wykłady rozpoczął mgr Piotr Grabowski, który poruszył temat przekazu telewizyjnego. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z budową i funkcjonowaniem wozu transmisyjnego. Przedstawiono najważniejsze narzędzia wizualne, które wykorzystuje się w produkcjach filmowych. Okazuje się, że widzowie zwracają największą uwagę na obraz, mniejszą wagę przywiązują do dźwięku, natomiast najmniej istotna dla odbiorcy jest właściwa treść. Wykład ukazał  manipulację telewizyjną na społeczeństwo w trakcie wyborów na prezydenta. W drugiej części  dowiedzieliśmy się jak dużą rolę odgrywają emocje przekazywane za pomocą kamer. Mgr Piotr  Grabowski przekazał słuchaczom informację dotyczącą tego, jak istotny wpływ ma na nich świat reklamy, w którym najważniejszą funkcję odgrywa wizerunek. Na własnym przykładzie udowodnił, że żyjemy w świecie realnym, a świat wirtualny jest jedynie fikcją i należy na niego uważać.

W trzeciej części  warsztaty poprowadził mgr Paweł Bielicki, który omówił zagadnienie dźwięku, częstotliwości oraz tego, co jest w stanie usłyszeć ludzkie ucho. Przedstawiona została kwestia modulacji głosu i przekształcania wypowiedzi dzięki odpowiednim programom. Kluczowymi zagadnieniami w prezentacji mgr Pawła Bielickiego były mowa, śpiew i muzyka.  Uczestnicy dowiedzieli się jak powstają utwory muzyczne i ile pracy należy włożyć, aby taki utwór zaistniał.

Ostatnią część programu na temat podstaw dziennikarstwa prasowego przygotowały Kornelia Młynarczyk i Monika Zybajło, studentki WSKSiM. Przeprowadzono analizę artykułów oraz  ukazano różnice pomiędzy perswazją a manipulacją, opinią a informacją. Uczestnicy mieli możliwość nauczyć się jak poprawnie przygotować informację, aby była ona rzeczowa i konkretna.

Na sam koniec odbył się briefing prasowy lokalnych mediów z udziałem Starosty Powiatu Bełchatowskiego Waldemara Wyczachowskiego, wykładowców WSKSiM oraz pracowników TV Trwam i Radia Maryja.

Marta Kaczmarek, Natalia Lepka

 

drukuj