Beata Szydło chce wspierać polskie górnictwo

Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera Beata Szydło zapowiedziała powstanie strategii rozwoju polskiego górnictwa i jej realizację, jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory parlamentarne. Deklaracja padła po spotkaniu z przedstawicielami górniczej „Solidarności” w Katowicach.

Dokument dotyczący działań, mających na celu naprawę sytuacji w górnictwie ma być opracowywany wspólnie ze stroną społeczną. Za tydzień ma się odbyć pierwsze spotkanie robocze w tej sprawie.

Wiceprezes PiS- u Beata Szydło powiedziała, że podstawą polskiej energetyki musi być polski węgiel. Dodała, że trzeba zrobić wszystko, żeby ten surowiec miał szansę konkurować z tanim węglem, który napływa do naszego kraju.

– Musi być przede wszystkim przemyślany i konsekwentnie realizowany proces inwestowania w górnictwo i że branża górnicza, tutaj na Śląsku, to jest kwestia nie tylko ekonomiczna i gospodarcza, ale to jest bardzo istotny problem społeczny. Przygotowujemy wspólne działania. Naszym założeniem jest to, żeby – po ewentualnie wygranych wyborach, jako priorytetowe zadanie – przyjąć strategię rozwoju górnictwa i realizowania programu naprawy i inwestowania w górnictwo – powiedziała Beata Szydło.

Beata Szydło krytykowała jednocześnie rząd za brak strategii rozwoju górnictwa. Wyjazdowe posiedzenie rządu i przyjęcie programu Śląsk 2.0 nazwała „ustawką”.

Z kolei Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej „Solidarności”, wyraził wdzięczność za spotkanie i rozmowę z Beatą Szydło.

– Bardzo nam zależało na tym, żeby osoba, która jest najpoważniejszym kandydatem na przyszłego premiera rządu Rzeczypospolitej poznała rzeczywiste problemy górnictwa, poznała te problemy z ust ludzi, którzy tym górnictwem na co dzień się zajmują. Byli dzisiaj z nami przedstawiciele wszystkich spółek węglowych, wszystkich kopalń, firm usługowych, kopalń prywatnych – wszystkich, którzy tym górnictwem żyją i którzy o tym górnictwie wiedzą wszystko. Pani poseł mogła wysłuchać tego, co koledzy mówili o problemach, które dotykają naszej branży. Nie tylko to, co dzieje się mediach, nie tylko to, co opowiadają rządzący politycy, bądź sterowani przez nich przedstawiciele górniczych spółek węglowych – podkreślił Jarosław Grzesik.

Kandydatka Prawa Sprawiedliwości na premiera, po spotkaniu w Katowicach, udała się do powiatu chrzanowskiego, które zostało poszkodowane wskutek wczorajszych burz, którym towarzyszyły wichury i intensywne opady deszczu a lokalnie nawet gradu.

– Nawałnice i to wszystko doprowadziło do tego, że w wielu miejscach, powiatach, gminach dzisiaj trwa nie tylko usuwanie skutków tych nieszczęść, ale – przede wszystkim – są tam realne problemy i potrzebna jest realna i konkretna pomoc. Pani premier, kiedy jest ładna pogoda, jeździ na wycieczki, natomiast wtedy, kiedy ludzie potrzebują konkretnej pomocy, kiedy potrzebują konkretnych działań, rozwiązań, zamyka się w swoim gabinecie i tam debatuje. Dzisiaj miejsce polskiego premiera jest tam, gdzie są te nieszczęścia, jest wśród ludzi, którzy dzisiaj tej konkretnej pomocy potrzebują – podkreśliła Beata Szydło.

Premier Ewa Kopacz wzięła dziś udział w posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po spotkaniu powiedziała, że osobom, które potrzebują pomocy, bezzwłocznie będą przekazywane zasiłki.

W wyniku nawałnic zginęła 1 osoba, a 17 zostało rannych, tysiące domów nadal pozostaje bez prądu. Skutki nawałnic usuwają strażacy. Do tej pory interweniowali blisko 6 tys. razy. Najtrudniejsza sytuacja jest w Wielkopolsce, na Mazowszu, Kujawach i Pomorzu.

 

RIRM

drukuj