BBN: we wtorek posiedzenie RBN ws. szczytu NATO

Na wtorek, 7 czerwca prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z lipcowym szczytem NATO w Warszawie – podało w czwartek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 11. w siedzibie BBN.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Prezydent zwołuje posiedzenia, określa ich tematykę, a także przewodniczy posiedzeniom.

Zaproszenia do udziału w zwołanym na 7 czerwca posiedzeniu Rady zostały skierowane do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, premier Beaty Szydło, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej, a także przedstawicieli partii politycznych mających swoją reprezentację w parlamencie – poinformowało w komunikacie BBN.

Z rozmów PAP z przedstawicielami klubów parlamentarnych wynika, że w spotkaniu wezmą udział liderzy: PO – Grzegorz Schetyna, Nowoczesnej – Ryszard Petru, Kukiz’15 – Paweł Kukiz oraz PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz.

Poseł PiS Dominik Tarczyński powiedział PAP, że decyzja w sprawie tego, kto będzie reprezentował Prawo i Sprawiedliwość na posiedzeniu RBN, zapadnie w piątek. Według nieoficjalnych informacji prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jest otwarty, by wziąć w nim udział.

Będzie to drugie posiedzenie RBN zwołane przez prezydenta Dudę. Pierwsze, dotyczące aktualnych problemów związanych z bezpieczeństwem kraju, odbyło się w marcu.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca.

W poniedziałek prezydent Duda spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym NATO. Prezydent mówił, że Polsce jako gospodarzowi szczytu zależy na tym, by miał on charakter wszechstronny. Dwoma podstawowymi problemami, według prezydenta, są: bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu oraz kwestia destabilizacji i bezpieczeństwa na Południu.

„Najważniejsze jest to, by Sojusz był solidarny i by był jednością. Abyśmy wszystkie decyzje podejmowali wspólnie i aby były one elementem pewnego kompromisu zawieranego między państwami przy założeniu, że bezpieczeństwo każdego członka Sojuszu i wszystkich razem jest bezpieczeństwem niepodzielnym” – podkreślił Prezydent.

Jak mówił Andrzej Duda, z punktu widzenia Polski oznacza to m.in. wzmocnienie obecności Sojuszu na wschodniej flance: w Polsce i państwach bałtyckich.

Według szefa BBN Pawła Solocha podczas roboczego spotkania Stoltenberg poinformował, że w NATO jest zgodność co do samej wysuniętej obecności na Wschodzie w postaci czterech batalionowych grup bojowych, czyli samodzielnych wzmocnionych batalionów, choć „jeszcze nie wszystko jest zdecydowane”. „Dokładne dane liczbowe nie są jeszcze rozstrzygnięte, ale klimat jest bardzo dobry” – powiedział PAP szef BBN.

W szczycie NATO wezmą udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

W lutym ministrowie obrony NATO postanowili zwiększyć wojskową obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce; wojskowi zaproponowali rozmieszczenie kilku batalionów w krajach regionu. W ubiegłym tygodniu MON poinformowało, że Polska wyśle do państw bałtyckich kompanię zmechanizowaną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl