Barbórka: mieszkańców śląskich miast obudzą górnicze orkiestry

Mieszkańców wielu śląskich osiedli obudzą dzisiaj górnicze orkiestry. Poranne koncerty na ulicach w święto górników – Barbórkę – to tradycja, kultywowana m.in. w Rudzie Śląskiej, gdzie znajdują się cztery kopalnie; trzy z nich od niedawna działają pod wspólnym szyldem: kopalnia Ruda.

4 grudnia w Kościele przypada wspomnienie patronki Rudy Śląskiej – św. Barbary, której wizerunek znajduje się w herbie miasta.

„Górnictwo to nie tylko ważna gałąź polskiej gospodarki, ale także piękne tradycje, o które powinniśmy dbać” – mówi prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic, która z okazji Barbórki złożyła życzenia wszystkim miejscowym górnikom.

Choć kopalń w mieście stopniowo ubywa, w Rudzie Śląskiej nie ginie tradycja muzykowania, kultywowana przez górnicze orkiestry. Najstarsza z nich, przy kopalni Bielszowice, powstała w 1919 r. Inna orkiestra – kopalni Pokój – została założona w 1922 r. przez górników, pragnących poprzez muzykę wyrazić swój patriotyzm. Choć rozwój zespołu przerwała II wojna światowa, wznowił on działalność zaledwie kilka dni po wyzwoleniu. Orkiestra przez lata koncertowała dla załogi kopalni, rodzin górniczych oraz dla mieszkańców robotniczych osiedli, szkoliła też młodych górników ucząc ich gry na różnych instrumentach.

Rudzkie orkiestry dęte nie tylko uświetniają festyny zakładowe, bale i jubileusze, ale także zdobywają nagrody i wyróżnienia na konkursach w całej Europie. Słyną z wysokiego poziomu muzycznego. Współpracują z artystami na co dzień pracującymi w teatrach muzycznych, operach czy operetkach. Od 1999 r. w Rudzie Śląskiej organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła. Każdego roku biorą w niej udział rudzkie orkiestry oraz goście z kraju i zagranicy. W Barbórkę orkiestr można posłuchać podczas porannych przemarszów ulicami miasta, na akademiach czy podczas Mszy św.

W niedzielę Msze święte w intencji górników i ich rodzin zostaną odprawione w większości rudzkich dzielnic, m.in. Kochłowicach, Wirku, Bielszowicach i Halembie.

Halembska uroczystość rozpocznie się przemarszem górników z cechowni kopalni Halemba do kościoła. Podobnie będzie w Bielszowicach, gdzie początek uroczystości zaplanowano w cechowni. Po Mszy św. jej uczestnicy przejdą w procesji na cmentarz, gdzie odbędzie się poświęcenie tablicy ku czci tragicznie zmarłych górników. Zaplanowano też złożenie kwiatów przed obrazem św. Barbary w kopalni Pokój, a następnie przemarsz do kościoła św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku.

Św. Barbara – patronka Rudy Śląskiej – pochodziła z pogańskiej rodziny z Heliopolis. Ojciec, Dioskuros, wysłał ją na naukę do Nikomedii. Tam zetknęła się z chrześcijaństwem. Gdy Dioskuros dowiedział się, że Barbara została chrześcijanką, chciał ją zmusić do wyparcia się wiary. Gdy to nie poskutkowało, doniósł na nią. Została uwięziona w wieży, gdzie przed śmiercią miał objawić się jej anioł z kielichem i hostią. Została ścięta mieczem prawdopodobnie około roku 305 w Nikomedii lub Heliopolis, podczas prześladowań za panowania cesarza Maksymiana (305–311). Według legendy, uciekając przed ojcem, św. Barbara schroniła się w skale, która rozstąpiła się przed nią.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl