Banki w Polsce tracą kapitał zagraniczny

Kapitał zagraniczny wycofuje swoje udziały z banków, które działają w Polsce. Niewykluczone – jak mówi część ekonomistów – że koncerny spodziewają się problemów gospodarczych Polski, bądź zmian w prawie.

Dr Marian Szołucha zawraca uwagę na niepokojąco szybkie zmiany w strukturze własnościowej sektora bankowego.

Jako przykład podaje transakcje kupna przez PZU 25 proc. akcji Alior Banku, a także plany przejęcia kolejnych m.in. BPH czy Raiffeisen Pol Banku.

Ekspert nie wyklucza, że PZU korzysta z okazji w momencie, kiedy kapitał zagraniczny wycofuje się z Polski.

– Kapitał zagraniczny funkcjonujący dotychczas w polskim sektorze bankowym spodziewa się, że eldorado na naszym rynku, jakie przez dwadzieścia kilka ostatnich lat tutaj miało miejsce dobiega końca. W związku z tym środki można przenieść w inny region świata, gdzie takie warunki jak u nas do tej pory, będą funkcjonować przez jeszcze jakiś czas. Drugi wariant, druga hipoteza to spodziewane problemy gospodarcze Polski, których spodziewa się kapitał zagraniczny – powiedział dr Marian Szołucha.

Ekonomista dodaje, że PZU przejmując instytucje finansowe może doprowadzić do stworzenia dużego przedsiębiorstwa z kapitałem polskim. Z drugiej strony może przejąć banki obciążone złymi aktywami w postaci kredytów frankowych.

Kontrolę nad rynkiem finansowym w Polsce sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl