B. Szydło: Akcja „Kutschera” jest świadectwem niezłomności członków AK

Wydarzenia sprzed 73 lat są świadectwem niezłomności postaw członków Armii Krajowej, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności naszego narodu – podkreśliła premier Beata Szydło w liście odczytanym w stolicy w środę, w 73. rocznicę akcji na kata Warszawy.

„Wspominamy dzień 1 lutego 1944 roku, gdy w wyroku Polskiego Państwa Podziemnego żołnierze batalionu >>Parasol<< dokonali zamachu na oprawcę okupowanej Warszawy, dowódcę SS i policji dystryktu warszawskiego. Była to najważniejsza zakończona sukcesem akcja Armii Krajowej wymierzona w wysokiego funkcjonariusza aparatu niemieckiego terroru” – napisała Beata Szydło w okolicznościowym liście, odczytanym przez pełnomocnik premier ds. Dialogu Międzynarodowego Annę Marię Anders.

Jak przypomniała szefowa rządu, czterech uczestników zbrojnej akcji na Franza Kutscherę – Bronisław Pietraszewicz „Lot”, Zbigniew Gęsicki „Juno”, Marian Senger „Cichy” i Kazimierz Sott „Sokół” – „zapłaciło za ten akt cenną cenę życia”.

„Wydarzenia sprzed 73 lat są świadectwem niezłomności postaw członków Armii Krajowej, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności naszego narodu” – podkreśliła Beata Szydło.

Jej zdaniem dzięki ludziom, którzy „udowodnili, że Rzeczypospolitej nie da się wymazać z mapy Europy i świata”, „możemy żyć dziś w niepodległej Polsce”.

„Przypominamy dzisiaj bohaterów walk z hitlerowskim okupantem. Tych, których nazwiska możemy obdarzać należną czcią, ale i tych działających w konspiracji, których tożsamości nigdy nie poznamy. Pamiętamy o nich, ich dokonaniach, życiowych wyborach i wartościach, którym poświęcili wszystko. Nielicznych z nich mamy honor i szczęście wciąż widzieć wśród nas” – zaznaczyła premier.

Szydło zwróciła się także do kombatantów i członków Armii Krajowej.

„Jesteśmy wam winni wdzięczność i szacunek oraz zobowiązanie, że wasze czyny zostaną zapisane w zbiorowej pamięci narodu” – napisała. „Naszym obowiązkiem jest pamiętać i docierać do prawdy historycznej o wydarzeniach drugiej wojny światowej” – podkreśliła.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl