B. Święczkowski: Prokuratura musi zacząć funkcjonować sprawnie i skutecznie na rzecz społeczeństwa

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu dotyczącego połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Bogdan Święczkowski, podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości w rozmowie z o. Grzegorzem Mojem CSsR podczas audycji Aktualności dnia w Radiu Maryja wyjawił kryteria, jakimi kieruje się jego resort popierając ten projekt.

 – Tak naprawdę chcemy wprowadzić polską prokuraturę w XXI wiek. Chcemy doprowadzić do tego, żeby prokuratura, poczynając od tej rejonowej […], jak i prokuratur wyższych szczebli, zaczęła funkcjonować sprawnie, szybko i skutecznie na rzecz społeczeństwa oraz osób pokrzywdzonych. Niestety, ostatnie 8 lat, a szczególnie ta nieszczęśliwa reforma z 2009 roku, gdzie rozłączono stanowisko Ministra Sprawiedliwości i urząd Prokuratura Generalnego doprowadziła do tego, że tak naprawdę prokuratura przestała być urzędem, który działałby na rzecz społeczeństwa. Stała się kolejną grupą korporacyjną, gdzie prokuratorzy zaczęli dbać w zasadzie głównie o interesy swojej korporacji, a nie o społeczeństwo. Dlatego ta sytuacja musi szybko i skutecznie ulec zmianie – podkreślał Bogdan Święczkowski, podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości.

Jak mówił Święczkowski, projekt ten jest pomysłem na nowoczesną i skuteczną prokuraturę zajmującą się również ściganiem najpoważniejszej przestępczości na najwyższych szczeblach.

– Chodzi tu o przestępczości korupcyjną, gospodarczą i tzw. białych kołnierzyków, które przez ostatnie lata bardzo skutecznie okradały Polaków i Polskę. Chcemy także znaczne zwiększyć skuteczność zwalczania przestępczości pospolitej, czyli takiej codziennie nas dotykającej poprzez, m.in. zmotywowanie prokuratorów do lepszej pracy – mówił Bogdan Święczkowski.

Podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości podkreślił, że polską prokuraturę należy w końcu dostosować do wyzwań współczesności, czyli informatyzacji, ale też w sferze karuzel podatkowych, w sferze skarbowej. To, jak zaznaczył Bogdan Święczkowski, jest olbrzymi obszar przestępczości w Polsce, dotychczas mniej prawidłowo identyfikowanej i nieprawidłowo zwalczanej.

Święczkowski odniósł się również do zarzutów opozycji, że po wprowadzeniu projektu ponownego połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratura Generalnego, ten pierwszy będzie miał ogromną władzę.

– To jest oczywiście nieprawda. Jeżeli ktoś przeczyta ze zrozumieniem nową ustawę o prokuraturze to wie o tym, że Prokurator Generalny uzyskuje racjonalne możliwości skutecznego kierowania prokuraturą. Natomiast w codziennej pracy tak naprawdę będzie podejmował decyzję Prokurator Krajowy i zastępcy Prokuratora Generalnego. W wielu aspektach Prokurator Generalny będzie musiał się opierać na pomocy, wsparciu lub wniosku Prokuratora Krajowego, czyli tej siły fachowej prokuratora z krwi i kości. Zatem nie ma żadnych aspiracji poprzez wprowadzenie tego projektu, aby Prokurator Generalny uzyskiwał jakieś nadzwyczajne uprawnienia – zaznaczał podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości.

Bogdan Święczkowski. Zwrócił uwagę, ze celem Zjednoczonej Prawicy jest doprowadzenie do transparentności i przejrzystości systemu władzy i przepisów prawa.

– Trzeba będzie wyjaśnić te stare, zeszłe sprawy sprzed kilku lat. One nie uległy przedawnieniu, ale równocześnie będziemy musieli na bieżąco wyjaśniać te afery, które miały miejsce w ostatnich tygodniach rządów Platformy Obywatelskiej. Musimy także dbać o to, żeby w naszych szeregach podczas naszych rządów nie było żadnych nieprawidłowości, które naruszałyby zaufanie obywateli wobec nowej władzy – patriotycznie nastawionej – która ma zamiar naprawdę zreformować Polskę – oznajmił podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości.

Całą rozmowę z audycji Aktualności dnia można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl