B. Misiewicz: Polska to ostatni kraj NATO, gdzie tworzone są WOT

Politycy Platformy Obywatelskiej ewidentnie zapominają, że gdy w 2010 likwidowali wojska WOT, to udzielali mnóstwo komentarzy, dotyczących tego, że w NATO od tego rodzaju sił zbrojnych się odchodzi. Dzisiaj Polska jest ostatnim państwem Sojuszu, gdzie tworzone są Wojska Obrony Terytorialnej – powiedział Bartłomiej Misiewicz. Dyrektor Gabinetu Politycznego MON w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam oraz Radia Maryja wraz z posłem Michałem Jachem omówili kwestię obronności Polski na początku 2017 roku.

Bartłomiej Misiewicz szczegółowo przedstawił najważniejsze osiągnięcia Ministerstwa Obrony Narodowej w 2016 roku.

– W ubiegłym roku podpisano 143 umowy w ramach realizacji programu modernizacji technicznej sił zbrojnych. W całości został wydatkowany budżet. W Polskiej Grupie Zbrojeniowej uratowano zakłady, które upadały.[…] Jeżeli chodzi o eksport, przychody do budżetu państwa to ze 100 mln dolarów na początku zeszłego roku dziś szacują się 200 mln dolarów. Podpisano jeden z największych kontraktów od 14 lat dla Wojska Polskiego – na armatohałbice Krab na blisko 5 mld złotych. […] W zeszłym roku mieliśmy o połowę zwiększoną ilość ćwiczeń dla Wojska Polskiego – 140 ćwiczeń krajowych, 150 międzynarodowych – wskazywał rzecznik prasowy MON.

Dyrektor Gabinetu Politycznego MON podkreślił, że wkrótce w naszym kraju pojawią się bataliony wojsk NATO, które będą zabezpieczały ścianę wschodnią Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Już w najbliższych tygodniach pojawią się wojska naszych sojuszników. To ogromny sukces szczytu NATO, największego szczytu NATO do tej pory. […]Będziemy mieli w Polsce ciężką brygadę pancerną Stanów Zjednoczonych – 5 tysięcy żołnierzy oraz batalionową grupę bojową o rotacyjnej obecności w Polsce – 4 tysiące żołnierzy – przypomniał Bartłomiej Misiewicz.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej porównał również relacje obecnego kierownictwa resortu obrony z NATO z relacjami, które panowały w okresie rządów PO-PSL.

– Za rządów PO oraz PSL w 2015 roku, kiedy Kwatera Główna NATO chciała przeprowadzić ćwiczenia, doprowadzające do sytuacji, że jedno z państw NATO jest zaatakowane i cały Sojusz musi odpowiedzieć, to wtedy z Ministerstwa Obrony wyszła odpowiedź negatywna. W uzasadnieniu wprost był zapis o tym, że to może zdenerwować Rosjan. Pokazano wówczas, w czyją stronę robiono ukłon i jak się zachowywano. Dzisiaj jest zupełnie odwrotnie. Minister Antoni Macierewicz jest w stałym kontakcie z ambasadorem USA, w stałym kontakcie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Wymieniają poglądy, rozmawiają na temat wspólnych ćwiczeń stacjonowania wojsk, funkcjonowania w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, bo to jest sojusz, który zapewnia w Polsce bezpieczeństwo – akcentował Bartłomiej Misiewicz.

Poseł PiS Michał Jach zwrócił uwagę na duży postęp w kwestii modernizacji technicznej polskiej armii, a w szczególności na podpisanie kilku kontraktów na sprzęt dla wojska.

– Postęp w zakresie modernizacji technicznej budzi moje wielkie uznanie, po ośmiu latach niemocy w realizacji jakiegokolwiek istotnego kontraktu nagle okazuje się, że w ciągu roku można je podpisywać. Wielkie kontrakty albo są już podpisane, albo są w trakcie procesu i wkrótce będą podpisane – zauważył Michał Jach.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej zaznaczył, że w roku ubiegłym, po raz pierwszy od 2007 roku, budżet MON został wykorzystany w stu procentach.

– Rok 2016 jest pierwszym rokiem od 2007 roku, gdzie budżet Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie w pełni wykorzystany. To jest bardzo istotne, bo to znaczy, że wszystkie pieniądze, które rząd przeznaczył na obronę narodową na początku roku budżetowego, zostaną wydane – powiedział Michał Jach.

Polityk PiS odniósł się również do krytyki pod adresem Wojsk Obrony Terytorialnej. Ocenił, że takie działanie jest szkodliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa oraz wbrew polskiej racji stanu.

– Dyskredytowanie Wojsk Obrony Terytorialnej to wybitne szkodnictwo z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Tutaj ta totalna opozycja ukazuje się, jako organizacja, działająca wbrew polskiej racji stanu. Rozumiem, że można się kłócić, dyskutować, ale są pewne dziedziny funkcjonowania państwa, które w normalnych, demokratycznych państwach nie podlegają kłótniom. […] Określanie WOT, jako jakiegoś prywatnego wojska ministra to jakaś aberracja. […] Takie rodzaje wojsk funkcjonują we wszystkich państwach. W niektórych, takich jak np. Finlandia czy Estonia, są to podstawowe siły, które mają zapewnić suwerenność państwa – wskazywał poseł Michał Jach.

Całość „Rozmów Niedokończonych” z udziałem Bartłomieja Misiewicza oraz posła Michała Jacha dostępna jest [tutaj]

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj