B. Mazurek: Stanowisko PiS ws. referendum poznamy, gdy prezydent złoży wniosek do marszałka Senatu

Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w sprawie referendum dot. konstytucji poznamy wówczas, gdy prezydent wystąpi z wnioskiem o jego przeprowadzenie do marszałka Senatu – poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

We wtorek podczas posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju prezydent poinformował, że wniosek do marszałka Senatu zostanie złożony nie wcześniej niż ok. 20 lipca. W trakcie posiedzenia przedstawiono również 15 pytań, które mogą się znaleźć w referendum. Wśród nich znalazły się pytania m.in. o uchwalenie nowej konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 Plus, oraz zagwarantowanie członkostwa Polski w UE.

W rozmowie z PAP rzeczniczka PiS podkreśliła, że jest to na razie wstępna propozycja, którą należy „rozważyć i przedyskutować”.

„W kwestii poparcia to musi być wspólna decyzja, którą zatwierdza Senat. Te propozycje są propozycjami wstępnymi” – powiedziała Beata Mazurek.

„Poznamy ostateczny kształt pytań w momencie, kiedy ta propozycja zostanie złożona do Senatu. Dzisiaj, zgłaszając te propozycje, tak naprawdę prezydent otwiera jeszcze pole do dyskusji, nie zamyka furtki co do możliwości zmian w pytaniach, które zaproponował” – dodała.

Rzeczniczka partii na pytanie, kiedy poznamy stanowisko partii ws. referendum odpowiedziała, że wówczas, gdy prezydent wystąpi z wnioskiem o jego przeprowadzenie do marszałka Senatu.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

PAP/RIRM

drukuj