B. Kownacki: MSPO to znakomita promocja Polski

Te targi to znakomita promocja Polski i polskiego przemysłu obronnego. Są jednymi z najważniejszych w Europie – podkreślił podczas gali wręczenia nagród XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wiceszef MON, Bartosz Kownacki.

Wyraził równocześnie nadzieję, że prezentujące się w Kielcach firmy skorzystają na programie modernizacji polskiej armii oraz z dodatkowych funduszy, jakie w najbliższych latach rząd planuje przeznaczyć na obronność.

„Za tydzień będziemy debatowali w Sejmie nad zwiększeniem wydatków na obronność, do 2,5 proc. w roku 2030. To grubo ponad 100 miliardów zł więcej, również dla państwa” – mówił do wystawców.

Podkreślił, że chciałby, by ci „którzy dzisiaj wystawiali się na targach w Kielcach, skorzystali z procedur modernizacji technicznej, ze zmian ustawowych, gorąco je wspierali i korzystali również gospodarczo”.

„Tak, żeby te pieniądze trafiały również do państwa, w szczególności do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zarówno części państwowej, która jest pod szczególnym nadzorem ministra obrony narodowej, ale również do części prywatnej. Bo te dwie +nogi+ są bardzo ważne w rozwoju naszego bezpieczeństwa, naszego potencjału obronnego. Mam nadzieję, że zagraniczni wystawcy (…) tak będą chcieli z państwem współpracować, żeby odnosić samemu korzyści finansowe, ale żeby nasz przemysł zbrojeniowy również się rozwijał” – podkreślił wiceminister.

Ocenił, że „te targi to znakomita promocja Polski i polskiego przemysłu obronnego”.

„Są jednymi z najważniejszych w Europie” – powiedział, dziękując organizatorom MSPO, m.in. prezesowi Targów Kielce, polskim siłom zbrojnym oraz partnerom z Korei Południowej, którzy w tym roku prezentowali ekspozycję narodową.

Nagrodą Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy uhonorowano Wojskowy Instytut Łączności im. prof. Janusza Groszkowskiego z Zegrza – za urządzenie IP-Krypto, wraz ze stacjami generacji i redystrybucji danych kryptograficznych oraz oprogramowaniem do planowania, zarządzania i monitorowania.

Nagrodę wręczył zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała. Ocenił, że wyróżnione rozwiązanie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo żołnierzy, ale też podnosi potencjał bojowy polskich sił zbrojnych.

„Co ważne, to jest produkt, który jest już wdrożony i użytkowany w siłach zbrojnych. (…) Życzyłbym sobie, żeby każda nagroda, która jest przyznawana na MSPO, znalazła zastosowanie w polskich siłach zbrojnych” – powiedział.

Z kolei nagrodą specjalną ministra obrony narodowej wyróżniono Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. za wielolufowy karabin maszynowy WLKM, o kalibrze 12,7 mm. Nagroda specjalna sekretarza stanu w MON – za współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym – trafiła do południowokoreańskiej firmy Hanwha Land Systems (podwozie tego producenta zastosowano w armatohaubicy Krab).

Podczas gali przyznano także nagrody Defender dla produktów przemysłu obronnego, wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej, walorami eksploatacyjnymi oraz korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi.

Nagrodzono 10 podmiotów: spółkę Concept z Bielska-Białej (za lekki pojazd dalekiego rozpoznania Wirus 4, wybrany ostatnio w programie Żmija), przedsiębiorstwo Lubawa S.A. z Ostrowa Wielkopolskiego (za uniwersalny, wielkogabarytowy mobilny modułowy hangar KT Shelter), Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne z Warszawy (za lotniskowy zasilacz hydrauliczny LZH/N seria 2), konsorcjum którego liderem jest spółka Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej (za średni samochód ratowniczo gaśniczy Ergotruck) oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP z Warszawy (za lekkiego robota zwiadowczego PIAP FENIX ).

Nagrodę otrzymały również: Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” S.A. z Białych Błot (za sterowany przeciwpancerno-przeciwtransportowy ładunek wybuchowy Tulipan), konsorcjum pod wodzą Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych z Warszawy (za system odrzutowych celów powietrznych Jet 2, wraz z wyrzutnią i naziemną stacją kontroli), spółkę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego (za uniwersalny kalkulator artyleryjski do środków ogniowych wojsk rakietowych i artylerii UKART-2), warszawskie PCO S.A. (za zespół kamer do zestawu przeciwlotniczego Poprad) oraz Inframet ze Starych Babic (za stację kontrolno-pomiarową NIMAX do badań przyrządów noktowizyjnych).

Zakończona w piątek na Targach Kielce 25. edycja MSPO zgromadziła 618 wystawców z 27 państw i 67 oficjalnych delegacji z 49 krajów. W sobotę i w niedzielę z okazji jubileuszu MSPO targi zapraszają wszystkich chętnych na Dni Otwarte, podczas których będzie można poznać potencjał obronny polskiej armii. Zwiedzającym zostanie udostępniona także część ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Od wtorku do czwartku MSPO odwiedziło ponad 19 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl