Autostrada Wielkopolska zwróciła Skarbowi Państwa prawie 1,5 mld zł

Wracamy do sprawy zwrotu odszkodowania przez Autostradę Wielkopolską. Prawie 1,5 mld zł – tyle pieniędzy oddała Skarbowi Państwa spółka z Poznania. Pieniądze są zwrotem rekompensaty, jaką poprzedni rząd wypłacał Autostradzie Wielkopolskiej do 2011 roku.

Autostrada Wielkopolska w ostatnim czasie zasłynęła z częstych podwyżek. Za przejazd odcinka z Konina do Nowego Tomyśla kierowcy muszą zapłacić dziś aż 60 złotych. Poprzednia podwyżka ceny miała miejsce w marcu ubiegłego roku.

– Stawki opłat, które egzekwowane są na autostradzie koncesyjnej między Nowym Tomyślem a Koninem, są odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady – wyjaśnia Zofia Kwiatkowska, rzecznik Autostrady Wielkopolskiej.

W zeszłym roku Komisja Europejska nakazała Autostradzie Wielkopolskiej zwrócić Skarbowi Państwa prawie 900 milionów złotych wraz z odsetkami.

W przeszłości państwo polskie wypłaciło autostradzie rekompensatę. Miała ona na celu wynagrodzenie zmian w prawie, prowadzących do zwolnienia pojazdów ciężarowych z obowiązku wnoszenia opłat autostradowych. Zmiana przepisów nastąpiła w 2005 roku. W wyniku zmiany przepisów ciężarówki zostały zwolnione z opłat autostradowych. W 2012 roku polskie władze zgłosiły Komisji Europejskiej, że – w ich ocenie – rekompensaty na rzecz Autostrady Wielkopolskiej były zbyt wysokie. Bruksela przyznała rację państwu polskiemu.

– Argumentacja prawnicza była tak silna, że ta prywatna spółka nie była w stanie uchylić się od tego obowiązku. No i słusznie nasza wspólnota państwowa, budżet naszego państwa odzyskał półtora miliarda złotych – cieszy się poseł Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Dziuba.

Spółka miała zawyżyć swoją wewnętrzną stopę zwrotu, korzystając z przestarzałego badania na temat ruchu drogowego i dochodów. Komisja Europejska uznała, że rekompensaty wypłacone autostradzie były niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

– To pokazuje, że państwo, jeśli działa w sposób rzetelny, jest w stanie egzekwować swoje prawa. Prawa swoich obywateli – mówi Bartłomiej Wróblewski,  poseł PiS.

Zwrócona przez firmę kwota wynosi prawie półtora miliarda złotych, bo uwzględnia odsetki, koszty zastępstwa procesowego i opłatę sądową. Tymczasem prokuratura sprawdza, czy przy podpisywaniu umowy koncesyjnej na budowę autostrady nie doszło do nieprawidłowości.

– Warunki, jakie uzyskał doktor Jan Kulczyk, były szczególnie korzystne. Budował autostradę na drodze szybkiego ruchu, która w dużej mierze spełniała już parametry autostrady. Zakres prac był naprawdę ograniczony – przypomina poseł Dziuba.

Pieniądze, które zwróciła autostrada, trafią teraz do Krajowego Funduszu Drogowego. Oznacza to, że z tych pieniędzy zostaną wybudowane kolejne drogi.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl