fot. twitter.com

Autostrada A2 pod lupą prokuratury

Prokuratura rozszerzy śledztwo dotyczące autostrady A2. Śledczy od tygodnia badają okoliczności budowy i eksploatacji trasy wybudowanej przez firmę Jana Kulczyka. Prokuratura dodatkowo zbada sprawę rekompensat, jakie spółka zarządzająca autostradą otrzymała od państwa za zwolnienie z opłat ciężarówek o masie przekraczającej 3,5 tony.

Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Wielopolski, zwraca uwagę, że okoliczności podpisania umowy i to, że Autostrada Wielkopolska jest w gruncie rzeczy monopolistą – dowolnie ustala wysokość opłat – osłabia szansę konkurencyjne Wielkopolski.

– Ma to istotne znaczenie gospodarcze. Wielkopolska w związku z tym przegrywa konkurencję także na polu gospodarczym. Tracą obywatele i gospodarka – podkreśla parlamentarzysta.

Poseł wskazuje, że koncesje, które podpisano na wiele lat (ale także umowy) nie są znane opinii publicznej.

– To wszystko prowokuje do pytań. Pojawiają się domysły, one trwają wiele lat. Nie jestem zdziwiony, że prokuratura podjęła działania w tej sprawie. Sam zwracałem się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o rozważenie tej sprawy, dlatego że te negatywne konsekwencje dla Wielkopolski i Wielkopolan są istotne – akcentuje pos. Bartłomiej Wróblewski.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj