fot. PAP

Arcybiskup Pietro Parolin objął urząd sekretarza stanu

58-letni włoski arcybiskup Pietro Parolin objął stanowisko sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Dotychczasowy nuncjusz w Wenezueli, mianowany przez papieża Franciszka numerem 2 w Watykanie, zastąpił kardynała Tarcisio Bertone.

Podczas wtorkowej uroczystości papież Franciszek – jak podał Watykan – publicznie podziękował ustępującemu sekretarzowi stanu za „wierną i wielkoduszną służbę na rzecz Stolicy Apostolskiej” oraz przedstawił jego następcę.

Za najważniejszy atut nowego sekretarza stanu uważa się jego wieloletnie doświadczenie pracy w watykańskiej dyplomacji i to, że reprezentuje jej najlepsze tradycje.

Arcybiskup Pietro Parolin był przez siedem lat podsekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu, czyli watykańskim wiceministrem spraw zagranicznych.  To jeden z najmłodszych sekretarzy stanu w historii.

Urodzony w 1955 roku ks. abp Parolin ukończył Papieską Akademię Kościelną, przygotowującą pracowników watykańskiej dyplomacji. W 1986 roku podjął pracę najpierw w nuncjaturze w Nigerii, a potem w Meksyku.

W 1992 roku ksiądz Parolin powrócił do Sekretariatu Stanu w Watykanie.  W 2002 roku Jan Paweł II mianował go podsekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu.

Za pontyfikatu Benedykta XVI był szefem watykańskiej delegacji prowadzącej negocjacje z władzami Chin na temat możliwości nawiązania pełnych relacji dyplomatycznych i wciąż nierozwiązanych spornych kwestii. W tej roli dwa razy był w Pekinie.

Latem 2009 roku został mianowany nuncjuszem apostolskim w Wenezueli i podniesiony do godności arcybiskupa. Jego wyjątkowo trudna misja w Caracas przypadła na czasy prezydentury Hugo Chaveza, który krytykę pod adresem kościelnych hierarchów mieszał z inwektywami pod ich adresem i domagał się rewizji stosunków swego kraju ze Stolicą Apostolską.

Kardynał Tarcisio Bertone pozostaje w Watykanie; jako kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego i przewodniczący komisji kardynałów, nadzorującej bank IOR.

PAP/RIRM

drukuj