Apostołowie przekazu

Świat potrzebuje dialogu, przekazu nadziei, jaki niosą Kościół i wiara. Do ewangelizacji zobowiązuje nas Chrystus. Z tym przesłaniem na rozpoczęcie nowego roku akademickiego do społeczności Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej zwrócił się wczoraj ks. abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

Gość z Watykanu przewodniczył wczoraj Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki na toruńskiej uczelni. W koncelebrze wraz z ks. dr. Zdzisławem Klafką, rektorem, kapłanami związanymi z WSKSiM i Radiem Maryja uczestniczyli księża biskupi: ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański i delegat KEP ds. Telewizji Trwam, ks. abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski, ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński. Podczas inauguracji roku akademickiego nastąpiła immatrykulacja studentów I roku, a absolwenci studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich otrzymali dyplomy ukończenia studiów.

W homilii ks. abp Celli podkreślił, że Jezus stawia przed nami jako wzór dwunastu apostołów, których posyła w świat, by nieśli Ewangelię. – Nie mają tytułów akademickich, ich przygotowanie kulturowe także było ubogie, a jednak zostali posłani do całego świata – mówił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. – Żaden trener zespołu piłkarskiego nie chciałby takiej drużyny, zawodników takiego pokroju – dodał żartobliwie. Jak zauważył ks. abp Celli, zaskoczenie to pewien styl działania Boga. Wskazał, że w podobnym wymiarze odbywa się działanie sakramentalne. – Bóg obdarowuje nieskończoną Miłością, która pozwala odkryć nieskończoność tego, co wielkie – mówił, wskazując na moc działania Boga w Eucharystii. Jak podkreślił: „Bóg – nieskończona Miłość (…) musi się komunikować z człowiekiem, dlatego też używa środków, które są niczym w porównaniu z Jego nieskończonością”. Wskazał następnie, że miłość Boga jest dla nas „zobowiązującym odkryciem”. – Nie możemy zapomnieć, że ten mały znak jest najbardziej skuteczny w całym wyrazie życia – zaznaczył.

– Podoba mi się to, że św. Łukasz podkreśla ten wymiar uzdrowienia, w którym – moi przyjaciele – musimy podejmować drogę w Kościele, szukając tych, którzy są daleko od Kościoła, od Boga – zwracał się do studentów ks. abp Celli. Wskazywał na potrzebę przekazywania wiary – mocy uzdrawiającego działania Chrystusa, która nadaje sens ludzkiemu życiu. – Wydaje mi się, że dobrze rozpocząć nowy rok akademicki drogą łaski – akcentował. Jak mówił, łaska jest potrzebna, by „dotknąć Jezusa”. – By ten rok nie był tylko rokiem wzrastania intelektualnego, ale zwróceniem się do Boga, by dotknął istoty mojego życia – wskazał gość z Watykanu.

Przyjazna i elitarna szkoła

Jak zwrócił uwagę ks. abp Hoser w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, WSKSiM przygotowuje studentów do podejmowania dialogu we współczesnym świecie. – To jest bardzo ważna szkoła, która uczy i wychowuje, nie tylko daje wiedzę teoretyczną, ale również daje wiedzę warsztatową, umiejętność wykorzystywania tej wiedzy. Uczy mądrości – podkreślił ks. abp Hoser. Zwrócił uwagę, że WSKSiM jest bardzo przyjazną, lecz także elitarną szkołą, która „tworzy przyjazne, ale jednocześnie elitarne środowisko”. Nawiązując do hasła uczelni, życzył: „Niech wiara i rozum rozwijają się w służbie Ojczyźnie”.

Rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR również wskazał na szczególne zadanie „poszukiwania prawdy”, jakie stawia sobie uczelnia. – Jestem przekonany, że na tej uczelni, która w swoim herbie umieszczone ma trzy słowa: „Fides, Ratio et Patria”, w Roku Wiary gromadzi nas szczególna tęsknota za prawdą. Za prawdą, która przecież dzisiaj na naszych oczach przeżywa kryzys. Tęsknota za prawdą o naszej wierze, tęsknota za prawdą o potędze ludzkiego umysłu, który czasami zapomina, skąd ma swój początek, tęsknota za prawdą o moim rodzinnym domu, o domu ojczystym – zaznaczył.

Na wszechstronny rozwój, jaki zapewniają studia na tej uczelni, wskazują również studenci. Aleksandra Fijałkowska właśnie rozpoczyna studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. – Wiem, że ta uczelnia kształci człowieka w szerokim znaczeniu, mogę tu rozwijać swoje zainteresowania zgodnie z moimi przekonaniami i wyznawaną wiarą – podkreśla studentka.

Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, zwracając się do studentów WSKSiM, życzył, aby byli profesjonalistami. – Profesjonalizm ma was wyróżniać spośród wszystkich uczelni – podkreślił. Zachęcał, aby demaskowali idoli tego czasu i tym samym torowali drogę do Kościoła, do Boga, do tego, co stanowi o godności człowieka, ludziom zagubionym. Zwracając się do ks. abp. Cellego, powiedział: „W imieniu Telewizji Trwam, której z ramienia Episkopatu jestem opiekunem, chcę powiedzieć wobec księdza arcybiskupa, iż jest to jedyny w Polsce przekaz dla części Polaków w kraju i na emigracji, z którego dowiadujemy się o tym, co dzieje się w Stolicy Apostolskiej”. Metropolita gdański podkreślił też znaczenie bezpośrednich transmisji z uroczystości z udziałem Ojca Świętego.

Ewangelizacja w sieci

Ksiądz arcybiskup Claudio Maria Celli w wykładzie inauguracyjnym „Ewangelizacja i nowe techniki komunikacji” poruszył zagadnienie obecności Kościoła w świecie komunikacji. – Misją Kościoła – dzisiaj i zawsze – jest głoszenie Ewangelii. Misyjne przepowiadanie Dobrej Nowiny naznaczało i przenikało całe stulecia; misja jest bowiem racją bytu Kościoła – mówił. Podkreślił, że problem „jak ewangelizować” pozostaje stale aktualny, ze względu na sposoby ewangelizowania, które zmieniają się w zależności od czasu, miejsca, kultury, i „dlatego stanowią wyzwanie dla naszej zdolności odkrywania i przystosowania”. Nawiązując do nauczania Pawła VI, zaznaczył, że szczególnie na „pasterzach Kościoła ciąży obowiązek odważnego i mądrego, w pełnej wierności dla treści ewangelizacji, poszukiwania bardziej przydatnych i bardziej skutecznych sposobów przekazywania ludziom współczesnym ewangelicznego orędzia”. Zauważył, że „w ostatnich latach coraz mocniejsza staje się świadomość, że jesteśmy powołani do głoszenia Jezusa Chrystusa w ramach sieci społecznościowej, w której zamieszkujemy wraz z setkami milionów mężczyzn i kobiet naszych czasów”. Cytując Benedykta XVI, wskazał, że „duszpasterstwo w świecie cyfrowym musi pamiętać także o tych, którzy nie wierzą, są zniechęceni, a w sercu mają pragnienie absolutu i nieprzemijającej prawdy. Nowe środki umożliwiają nawiązanie kontaktu z wyznawcami wszystkich religii, z niewierzącymi i przedstawicielami różnych kultur”.

W inauguracji uczestniczył też ks. bp Stanisław Napierała, biskup senior diecezji kaliskiej. Krótkie przemówienia wygłosili również: w imieniu środowiska naukowego – prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz, w imieniu mecenasów uczelni – kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, w imieniu polityków – Mariusz Błaszczak, a w imieniu europarlamentarzystów – Mirosław Piotrowski. Specjalne życzenia na dalsze lata działalności WSKSiM przekazał ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. – Chciałbym być coraz bardziej dumny z waszej uczelni. Tego wam życzę i jestem pewien, że tak będzie – stwierdził ksiądz kardynał. Swe listy przesłali także ks. abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, ks. abp Andrzej Dzięga ze Szczecina, ks. bp Antoni Dydycz z Drohiczyna i ks. bp Wiesław Mering z Włocławka. Uroczystości inauguracyjne w WSKSiM transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.


JE ksiądz arcybiskup Claudio Maria Celli przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

– ur. 20 lipca 1941 r. w Rimini – 19 marca 1965 r. otrzymał święcenia kapłańskie – 1966 r. – początek studiów na Papieskiej Akademii Kościelnej – 1970 r. – rozpoczął posługę w dyplomacji watykańskiej, służąc Kościołom Hondurasu, Filipin i Argentyny. W wywiadzie dla Telewizji Trwam i Radia Maryja w kwietniu 2011 roku wyznał: „Do Rzymu powróciłem w 1982 r., po wielu latach posługi za granicą. Po powrocie do Sekretariatu Stanu moi przełożeni przeznaczyli mnie do posługi w sektorze azjatyckim”. – 1990 r. – został mianowany podsekretarzem Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej jako współpracownik ks. kard. Casaroliego. Przyczynił się trzy lata później do podpisania pierwszego porozumienia pomiędzy Stolicą Świętą a Izraelem. Ekspert w sprawach Chin i Wietnamu. To za jego inspiracją powstała w roku 2007 strona internetowa watykańska w języku chińskim – 6 stycznia 1996 r. Papież Jan Paweł II udzielił mu sakry biskupiej i mianował go sekretarzem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej oraz arcybiskupem tytularnym diecezji Cluentum – 27 stycznia 2007 r. Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu po ks. kard. Johnie Patricku Foleyu – jest jednym z organizatorów pierwszego światowego spotkania bloggers – przynależy do Fundacji Centesimus Annus

Małgorzata Jędrzejczyk

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl