Apel o upamiętnienie wielkich Polaków w Parku Jordana

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się do mieszkańców miasta ws. uczczenia pamięci wielkich Polaków, których popiersia stoją w parku im. dr. Henryka Jordana.

Porozumienie apeluje, aby w święto Wszystkich Świętych lub w Dzień Zaduszny zapalić znicze pod popiersiami bohaterów narodowych w krakowskim parku.

To pierwszy taki apel z naszej strony – mówi dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

– W Krakowie, podobnie jak w innych polskich miastach jest wiele cmentarzy, wiele nekropolii, na których spoczywają bohaterowie naszej przeszłości. Ale jest też jedno nietypowe miejsce. Nie jest to cmentarz. Jest to Park dr Henryka Jordana, w którym od kilkunastu lat, w tzw. „Alei wielkich Polaków” jego prezes upamiętnia wielkich Polaków XX wiek. Z takim apelem wystąpiliśmy po raz pierwszy, ponieważ do tej pory Park Jordana w tych listopadowych dniach refleksji był omijany – wydaje mi się więc, że jest to bardzo dobry pomysł, aby właśnie podczas tych dwóch dni pamiętać także o tych, których popiersia stoją w „Alei wielkich Polaków” Parku Jordana w Krakowie – zaznacza dr Jerzy Bukowski.

Park im. dr. Henryka Jordana to miejsce, gdzie można oddać hołd wielu ludziom chwalebnie zapisanym na kartach najnowszej historii Polski. Są to m.in. św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe, marszałek Józef Piłsudski czy kard. Stefan Wyszyński.

APEL ORGANIZACJI KOMBATANCKICH:

 

Pamiętajmy o wielkich rodakach w parku Jordana

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się do wszystkich mieszkańców podwawelskiego grodu, aby w święto Wszystkich Świętych lub w Dzień Zaduszny zapalili znicze także pod popiersiami bohaterów narodowych w alei Wielkich Polaków XX wieku w krakowskim parku im. doktora Henryka Jordana.

Jest to jedyne takie miejsce w naszej ojczyźnie, w którym można oddać należny hołd wielu ludziom chwalebnie zapisanym na kartach najnowszej historii Polski, m.in. Świętym Janowi Pawłowi II i Maksymilianowi Kolbe, marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, kardynałom Adamowi Stefanowi Sapiesze i Stefanowi Wyszyńskiemu, generałom Władysławowi Andersowi, Leopoldowi Okulickiemu, Augustowi Emilowi Fieldorfowi-„Nilowi”, Stanisławowi Sosabowskiemu, Elżbiecie Zawackiej-„Zo”, pułkownikom Ryszardowi Kuklińskiemu i Witoldowi Pileckiemu, Andrzejowi Małkowskiemu, Zbigniewowi Herbertowi, Danucie Siedzikównej-„Ince”.

W dniach listopadowej zadumy nad bliskimi nam zmarłymi, a także nad ojczystymi dziejami, wspomnijmy tych, którzy tworzyli historię Polski w minionym stuleciu i uczcijmy ich pamięć zniczami zapalonymi pod popiersiami w parku Jordana.

Szczególnie pomyślmy o 17-letniej „Ince”, która sens swojego krótkiego, ale jakże pięknego życia w służbie niepodległej Rzeczypospolitej podsumowała w przekazanym kilka dni przed śmiercią z więzienia grypsie: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Niech pod jej popiersiem rozbłyśnie 1 i 2 listopada wiele światełek pamięci na dowód, że krakowianie cenią sobie narodowe imponderabilia w przeciwieństwie do tych, którzy parę tygodni temu zdecydowali o uświetnieniu asystą wojskową pogrzebu skutecznie żądającego dla niej w sierpniu 1946 roku kary śmierci stalinowskiego prokuratora płk. Wacława Krzyżanowskiego.

            W imieniu Rady POKiN

            dr Jerzy Bukowski – rzecznik Porozumienia

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl