Apel do posłów ws. upamiętnienia ofiar UPA

Narodowo-Demokratyczny Zespół Parlamentarny oraz Parlamentarny Zespół ds. Kresów, Kresowian i Dziedzictwa Ziemi Wschodniej apelują do posłów i senatorów o przyspieszenie prac nad projektami upamiętniającymi ofiary ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i wschodniej Małopolsce.

W sejmowej podkomisji znajdują się dwa projekty ustaw w tej sprawie. Pierwszy, którego autorem jest poseł KUKIZ’15 Wojciech Bakun, przewiduje ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Drugi projekt Prawa i Sprawiedliwości powołanie Narodowego Dnia Męczeństwa Kresowian. Obydwa dotyczą 11 lipca, czyli tzw. krwawej niedzieli.

Robert Winnicki, przewodniczący Narodowo–Demokratycznego Zespołu Parlamentarnego zwraca uwagę, że podkomisja nie rozpoczęła prac nad projektami.

Z największym niepokojem przyjmujemy niezrozumiałe przeciąganie prac nad ustawą ws. ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez UPA na obywatelach Polski na Kresach Wschodnich. Uważamy, że męczeństwo Kresowian i tragiczne zdarzenia, w jakie obfitowała historia Kresów w XX wieku zasługują na godne i całościowe upamiętnienie – podkreśla Robert Winnicki.

Środowiska kresowe i patriotyczne zbierają podpisy pod apelem do posłów i senatorem o przyspieszenie prac. Nie wykluczają zorganizowania manifestacji na początku lipca. Ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ok. 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tys. na terenie dzisiejszej Polski. Kulminacja tych wydarzeń, określanych mianem zbrodni wołyńskiej, nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości.

RIRM

drukuj